20.10.2004 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana zvířat je jednou z priorit Státní veterinární správy

Podle Milana Maleny, ústředního ředitele státní veterinární správy ČR, je kromě dozoru nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu a zdravím chovaných hospodářských zvířat další významnou oblastí ochrana zvířat.

Ochranou zvířat Státní veterinární správa ČR rozumí především prevenci a samozřejmě kontrolu chovů hospodářských zvířat a to jak v chovech, tak při přepravě. Právě díky spolupráci Státní veterinární správy s Ústřední komisí na ochranu zvířat a s nevládními organizacemi zabývajícími ochranou zvířat se daří prospívat chovaným zvířatům, a to jak z hlediska tvorby legislativy, tak z hlediska kontroly jejího dodržování. Snad lze jmenovat mimo jiné například, Nadaci na ochranu zvířat, Společnost pro zvířata či Ligu na ochranu zvířat.
Právě včera se Milan Malena setkal s ředitelkou Nadace na ochranu zvířat, Romanou Šonkovou a Mariann Molnár, konzultantkou nevládní organizace EUROGROUP for animal welfare, která má zastoupení v Bruselu a reprezentuje většinu členských zemí EU. Toto setkání Milan Malena vnímá jako významné, neboť v oblasti péče o pohodu zvířat, neboli welfare, je role nevládních organizací nezastupitelná.
Zástupci obou organizací se informovali o své činnosti se zájmem prohloubit spolupráci zejména při tvorbě legislativy, která se týká především welfare, ale i jejího dopadu na možnou kontaminaci produktů živočišného původu, což souvisí s monitoringem cizorodých.
Milan Malena potvrdil, že současnými hlavními prioritami Programu ochrany zvířat je uplatňování nové veterinární legislativy – novelizovaného veterinárního zákona, novelizovaného zákona na ochranu zvířat a z toho vyplývající problematika přepravy zvířat, problematika cirkusových zvířat a nebezpečných druhů zvířat.
Je jasné, že jedině dobrá spolupráce mezi orgány státního veterinárního dozoru a nevládními organizacemi, a to i na mezinárodní úrovni, může přinést kýžený efekt v ochraně zvířat před týráním.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down