Ochránci přírody vykupují pozemky v Bílých Karpatech pro zachování cenných luk lesů

Český svaz ochránců přírody vykupuje pozemky v Bílých Karpatech. Na horském hřebeni nad městem Valašské Klobouky na Zlínsku je zachována řada cenných lesních i lučních lokalit typických pro jižní Valašsko. Nyní ochránci přírody získali hektarový pozemek, kde by měly růst jedle a buky. Pozemky v celé zemi vykupují ochránci přírody od roku 2003 díky veřejné sbírce Místo pro přírodu. V oblasti Bílých Karpat již získali 33 hektarů, řekl koordinátor programu Jan Moravec.

Na jihozápadních svazích Královce se například nachází krajinný komplex Stráž-Dobšena. Dobšena je orchidejová louka, která byla vykoupena v rámci kampaně Místo pro přírodu před několika lety, Stráž zase les ve vlastnictví místního pozemkového spolku – Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Právě v těchto místech se uskutečnil i nový výkup, uvedl Moravec.

Dodal, že dané místo tvoří most mezi Dobšenou a Stráží. Navíc se na něm nacházejí prameniště napájející drobný potůček protékající Dobšenou. V zájmu celého tohoto kusu přírody je, aby zde nebyla znovu vysázena smrčina, která zde rostla ještě donedávna, ale aby zde byl přírodě blízký smíšený les s převahou jedle a buku. Pozemkový spolek se o to již několik let snaží, na základě dohody s původním majitelem postupně přebíral do péče již vytěžené části pozemku, sdělil Moravec.

Ochránci přírody se starali o jedlový a bukový nálet a kde ho nebylo dost, dosazovali vhodné dřeviny. Nyní byla snaha o přeměnu smrčiny v jedlobučinu završena výkupem tohoto pozemku, řekl Moravec.

V budoucnu se podle něj budou ochránci přírody snažit vykoupit další pozemky v lokalitě Ščúrnica. Zájem lidí přispívat na výkupy přírodně cenných pozemků v zemi trvá, do sbírky Místo pro přírodu přispějí podle Moravce dárci každoročně asi milionem korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down