26.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrání zbraně přírodu?

Ministr zemědělství Jan Fencl spolu s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem předložili vládě návrh zákona o ozbrojené veřejné stráži přírody, která by nahradila činnost současné dobrovolné myslivecké a rybářské stráže. Kvůli technickým a organizačním nedostatkům v návrhu zákona však jeho projednání vláda přerušila a vrátí se k němu zhruba za měsíc. Reakce na zmíněný návrh jsou ale rozporuplné.

Podle Fencla by měli být zbraněmi vybaveni profesionálové, kterým dá stát pravomoc zasahovat v lesích a u rybníků proti pytláctví a dalším nezákonným činnostem. Z návrhu však dosud není jasné, zda bude veřejná stráž přírody uniformovaná a čím se bude prokazovat. Podle staršího návrhu tohoto zákona z ledna letošního roku, který se podle tiskového oddělení MZe zásadně neliší od toho současného, by mělo dnešních 25 tisíc dobrovolných strážců nahradit minimálně 360 profesionálů, kteří budou zaměstnanci krajů nebo správ národních parků, chráněných krajinných oblastí případně budou spadat pod vojenskou správu. Strážným se bude moci podle tohoto návrhu stát občan České republiky starší 24 let s odpovídajícím zdravotním stavem a způsobilý k právním úkonům. Dále nesmí být podle návrhu pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, musí být držitelem platného zbrojního průkazu a bude skládat odbornou zkoušku a předepsaný slib. Stráž by měla být oprávněna například zjišťovat totožnost osob, které přistihne při protiprávní činnosti, odebírat lovecké zbraně a nástroje, ulovené živočichy a přírodniny. Rovněž bude moci ukládat pokuty za přestupky.
Ministr Fencl se je vědom toho, že návrh na zavedení ozbrojených stráží přírody má mnoho odpůrců, a to i mezi ministry a poslanci. Proti tomu, aby v lesích chodili ozbrojenci byl ještě počátkem roku i ministr Kužvart, podle kterého by bylo větším přínosem vybavit strážce mobilními telefony a posílit policii tak, aby byla schopna po zavolání zasáhnout, tvrdil počátkem roku. S návrhem nesouhlasí kvůli bodu o zbraních ani Český svaz ochránců přírody, z jehož řad se rekrutují současní dobrovolní strážci přírody. Jak svaz uvedl před časem ve svém písemném prohlášení, „zatímco dosud strážci přírody fungovali jako místa a věcí znalí průvodci, podle nového zákona se stanou novou represivní složkou zaměřenou na boj s pytláky a zloději polních plodin".
Zbraně odmítají také strážci Národního parku Šumava. Podle vedoucího informační a strážní služby šumavského parku Karla Kovaříka se návštěvníci, kteří do národního parku přijíždějí, rozhodně nechovají tak, aby proti nim museli používat zbraň. Naproti tomu ředitel Společnosti Rybníkářství Hluboká nad Vltavou Vladimír Kaiser se ozbrojených stráží nezříká. Jeho firmě totiž působí pytláci každoročně mnohatisícové škody a přesto, že má rybářská stráž statut veřejných činitelů, množí především slovní útoky na její členy. V případě konfliktů strážci přivolají policii. "Pokud bude panovat profesionální přístup, pak se ozbrojením určitě zvýší prestiž stráže přírody," míní Kaiser.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down