Očkování proti bluetongue i napřesrok

Také příští rok se bude u nás vakcinovat veškerý skot ovce a kozy proti bluetongue neboli katarální horečce ovcí. Rozhodl o tom dnes ministr zemědělství a Státní veterinární správě ČR vyčlenil v rozpočtu peníze na kampaň v roce 2010. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Příští rok bude již třetím, co se proti katarální horečce ovcí u nás skot, ovce a kozy vakcinují. První vakcinace začala v srpnu 2008. Tři roky je minimální období, aby vakcinace měla smysl. Je totiž známo, podotkl Duben, že od nakaženého zvířete se nakazí přenašeč, tiplík, který při sání krve nakazí další zvířata.
Největší část letošní vakcinace podle Dubna již proběhla, náklady na ni dosáhnou celkem 122 milionů korun. Pro příští rok ministr zemědělství rozhodl přidělit na nákup vakcíny a provedení vakcinace 125 milionů korun. Tyto peníze nejsou vynaložené marně, protože v České republice, celé Evropské unii i se třetími zeměmi lze obchodovat jedině se zdravými zvířaty.
Rozhodnutí ministra zemědělství podle Dubna jistě přivítají zejména naši chovatelé skotu, ovcí i koz. Díky úspěšně prováděné vakcinaci nezaznamenali žádné škody a ztráty, pokles užitkovosti a úhyn zvířat, což bluetongue způsobuje, dodal. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *