Od července roku 2005 se musí kolkovat všechny lahve s alkoholem

Výrobci a dovozci musí od července příštího roku kolkovat všechny lahve s alkoholem, jež se budou prodávat v českých obchodech. Zásoby bez kolků budou smět prodávat do konce roku 2005. Stanoví to zákon o kolkování lihu, který dnes podepsal prezident Václav Klaus. Stát si od tohoto opatření slibuje, že sníží až miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu.

Odpůrci zákona varují, že kolkování nesníží daňové úniky, ale jen zbytečně zatíží podnikatele a způsobí zdražení alkoholu. Vyšší ceny alkoholu by prý mohly paradoxně vést i k rozvoji nelegální výroby. Zákon prý navíc dostatečně neřeší ani problém falšování kolků.
Výrobci a dovozci lihovin si budou muset pořídit stroje na lepení kolků, jejichž cena se pohybuje až kolem osmi milionů korun. Nákup strojů si firmy budou moci jednorázově odepsat z daní. Zástupci opoziční ODS také upozorňovali na to, že v ceně kolku pro lihoviny není na rozdíl od kolkování cigaret zahrnuta spotřební daň.
Stát počítá s tím, že by tiskl zhruba 200 milionů kolků ročně. Jejich cena by se měla pohybovat od 20 do 36 haléřů a platit by ji měli výrobci a dovozci. České kolky budou mít stejné rozměry jako kolky pro slovenský trh, takže čeští výrobci lihovin budou moci využít zařízení zakoupená kvůli exportu svých produktů na Slovensko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *