30.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od neděle začnou platit produkční kvóty na mléko

V neděli 1. dubna začíná být pro domácí výrobce závazný systém produkčních kvót mléka, jehož cílem je snížení nadprodukce mléka a mléčných výrobků a stabilizace trhu mlékem.

Mléčné kvóty musela podle MZe ČR převzít ze společné agrární politiky EU a zabezpečit jejich fungování k pracovnímu datu vstupu do unie 1. ledna 2003. Vládní nařízení z 22. listopadu loňského roku stanovuje tržní pořádek na trhu s mlékem na léta 2001 až 2005. Domácí producenti hodlají podle vyhodnocení žádostí o mléčnou kvótu v kvótovém roce 2001/2002 (od 1. dubna do 31. března) vyrobit zhruba 2,746 miliardy litrů mléka. Národní produkční kvóta přitom činí 3,01 miliardy litrů. Ministr zemědělství Jan Fencl již dříve uvedl, že do 31. ledna, který byl posledním termínem podání žádosti, zažádalo o individuální produkční kvótu 3148 výrobců mléka. Státní zemědělský intervenční fond jim přidělil kvóty ve výši 2,23 miliardy litrů mléka. Výrobci do 1. března požádali o navýšení stanoveného objemu o 100 miliónů litrů. Nejpozději k tomuto datu žádaly o novou kvótu subjekty, které začínají s produkcí mléka teprve letos nebo měly prodlevu v produkci delší než 30 dní. Ty hodlají vyrobit přibližně 16 miliónů litrů mléka. Ministerstvo zároveň umožnilo expandujícím producentům, kterým nevyhovoval stanovený objem, požádat o novou produkční kvótu do 1. března. Jejich žádosti představují produkci 400 miliónů litrů mléka. Nařízení pamatuje i na sankce při porušování tržního pořádku. Penále za každý litr nad stanovenou kvótu činí 115 procent ceny mléka. Asociace soukromého zemědělství (ASZ) podala na konci ledna u Ústavního soudu návrh na zrušení vládního nařízení, jímž se kvóty zavádějí. Podle ASZ je vládní nařízení v rozporu s Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Neslučuje se také se zákonem o Státním zemědělském intervenčním fondu a omezuje vlastnická práva občanů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down