Od půlnoci se prodává beaujolais nouveau, téměř půlka se ho vypije mimo Francii

Úderem půlnoci se 16. listopadu začaly prodávat lahve letošního ročníku mladého vína beaujolais nouveau. Víno z francouzského kraje Beaujolais se prodává vždy od třetího čtvrtka v listopadu a téměř polovina se ho každoročně vypije v zahraničí. Otevírání prvních lahví oslavily za doprovodu hudby a ohňostroje tisíce lidí ve vesnici Beaujeu, severně od Lyonu, která je pravidelně středobodem oslav, uvedla stanice BFM TV.

Poptávka roste mimo Francii

Zatímco ve Francii zájem o beaujolais spíše klesá, v zahraničí poptávka roste. Vyváží se do více než 100 zemí, kam putuje před stanoveným datem, aby byly lahve všude připravené k degustaci i prodeji již od půlnoci. Většina mladých vín, zhruba 85 procent, se prodá za prvních deset dní od stanoveného data.

vinice

Ročník 2022 přinesl 16,5 milionu lahví beaujolais nouveau, naprostá většina z nich obsahovala červené víno odrůdy Gamay. Vinaři vyrábějí i bílá a růžová mladá vína, ale v Beaujolais jsou to jen jednotky procent. Zhruba 40 procent lahví beaujolais nouveau loni putovalo do zahraničí, se značným předstihem a 2,3 milionu lahví jsou největšími odběrateli Japonci. S 1,2 milionu lahví jsou na druhém místě Američané. Britové loni vypili přes 700 000 lahví mladého francouzského vína, píše AFP. Oblíbené je také v Kanadě nebo ve Švýcarsku.
"Přestože některé pozemky v srpnu a září trpěly vedrem, vína zůstávají ovocná a teplo bylo z hlediska kvality přínosné," řekl prezident Inter Beaujolais, sdružení obchodníků s vínem AOC Beaujolais, Philippe Bardet.
"Přišlo mi velmi, velmi ovocné a myslím, že velmi dobře odráží sezonu, kterou jsme měli - velmi suché, velmi slunečné léto a velmi mírné jaro. Vynikající víno," řekla agentuře AFP Christine, průvodkyně po vinařstvích v Beaujeu.
"Beaujolais není vyzrálé víno, není to nóbl víno nebo něco podobného, myslím, že je to víno vhodné pro oslavu a na posezení s přáteli," řekl devatenáctiletý student vinařství a enologie Samuel.

Výjimka pro obchodování

Producenti z Beaujolais mají od roku 1951 výjimku pro obchodování s vínem. Zatímco běžný prodej smí začít až 15. prosince, v Beaujolais se tak dlouho čekat nemusí. Vína, která nesou jasné označení, že jsou mladá, se tam mohou prodávat vždy od třetího listopadového čtvrtka.
Beaujolais nouveau je mladé červené víno, které ještě nestačilo dozrát do plné chuti. Každoročně se mladých vín v oblasti Beaujolais stočí asi 450 000 hektolitrů, asi třetina veškeré místní produkce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down