28.07.2006 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od srpna platí nová pravidla pro posuzování zápachu

Od 1. srpna platí nová pravidla pro posuzování intenzity zápachu. Dosud platil limit, při jehož překročení mohla Česká inspekce životního prostředí vyměřit původci zápachu pokutu. Nová vyhláška však zrušila limity, ale zavedla posuzování přípustné míry zápachu na počtu podaných stížností.

Vyhláška stanoví, že pokud si víc než dvacet lidí stěžuje na zápach, orgán ochrany ovzduší musí u zařízení, která jsou jeho pravděpodobným zdrojem, zjistit, zda dodržují povinnosti uložené zákonem. Například zda přesně respektují schválené technologické postupy. Pokud zjistí pochybení, může okamžitě uložit nápravná opatření, uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Problém by tak podle ní měl být vyřešen rychleji, než dosud.
Podle Šůlové neexistovala přímá souvislost mezi obtěžováním lidí zápachem a dodržováním limitu. Limit tedy mohl být dodržen, ale lidi v okolí přesto obtěžoval zápach. Nová vyhláška se proto orientuje především na to, aby se dalo lidem v konkrétních případech jednoduše pomoct.
Jiný názor zastává Česká inspekce životního prostředí. Inspektorům podle jejich mluvčí Ivany Awwadové vyhláška ztíží práci, byli zvyklí na exaktní posouzení situace. Inspekce bude mít podle ní velmi omezené možnosti postupu vůči provozovatelům.
Překročení přípustné míry budou inspektoři posuzovat na základě písemné stížnosti lidí, kteří v oblasti bydlí nebo pracují. Pokutu ve výši až deset milionů korun a nápravná opatření bude moct inspekce udělit, pouze když zjistí, že zdroj zápachu není provozován v souladu s provozními a technickými podmínkami, kolaudačním rozhodnutím a podobně.
Povinnosti provozovatelů upravuje vyhláška novým seznamem stacionárních zdrojů, u kterých se stanovuje koncentrace pachových látek. Vyhláška zdroje rozděluje do tří skupin (A,B,C) a stanovuje pro ně termíny, dokdy provedou měření koncentrace pachových látek. Provozovatel bude mít povinnost zajišťovat měření prostřednictvím odborníků autorizovaných ministerstvem životního prostředí. Limity ale ministerstvo stanoví až podle zkušeností z monitorování, které potrvá do roku 2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down