13.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od vinařů na Mostecku poputuje košer víno do Izraele

Největší pěstitel vinné révy v Čechách, s. r. o. České vinařství očekává, že letos sklidí pět až šest tun hroznového vína z hektaru. Polovina z produkce vín bude košer a má putovat do Izraele. K vývozu do této země se musí vína označovat zvláštním certifikátem, který v Chrámcích osobně uděluje jeruzalémský mašgiach Ezra Levinger. Kontrakt, který by se měl uskutečnit, může rodinné firmě zajistit až třetinu tržeb, informoval její majitel Ivan Váňa.

Na výrobě košer vín se v Chrámcích podílejí čtyři Židé, Levinger je opatřuje certifikátem. Certifikát firma potřebuje k vývozu do Izraele. Jak řekl mašgiach, je zodpovědný za kašrut, což je soubor pravidel dodržování čistého způsobu stravování. Víno musí být košer podle židovské halachy, tedy kodexu obsahujícího pravidla chování, stravování či slavení svátků. Až 80 procent Izraelců včetně křesťanských Arabů vyžaduje certifikované košer potraviny, řekl Levinger.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down