Od začátku roku zabili vlci v Beskydech výrazně víc ovcí než loni

Od začátku roku zabili vlci v Beskydech 66 ovcí, z toho polovinu v červenci. V tomto období útoků na hospodářská zvířata ve zdejších horách přibylo, loni jich bylo minimum. Nárůst pravděpodobně souvisí s tím, že se tamní smečka rozrostla minimálně o dvě vlčata. Rodiče pak ve snaze mladé uživit, loví co nejsnadněji dostupnou kořist, řekl Miroslav Kutal z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

"V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu," uvedl Kutal.

Na sociálních sítích a v místních médiích se objevily informace až od 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v tomto správním obvodu. "Z dodaných informací vyplývá, že od začátku roku do 14. července bylo ve správním obvodu Jablunkov vlky zabito nebo muselo být po útoku utraceno 66 ovcí a 13 ovcí bylo zraněno. V červenci, kdy škody za krátké časové období kulminovaly, vlci zabili nebo muselo být utraceno 33 ovcí a šest bylo zraněných," řekl Kutal.

Podobná situace byla i v roce 2020, kdy se vlci v Beskydech rozmnožili poprvé. "Tehdy bylo za stejné období zabito okolo 70 ovcí, za celý rok pak 170," uvedl. V letech, kdy vlčata nebyla, byly podle Kutala škody na ovcích minimální.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down