28.11.2016 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odboráři chtějí nárůst mzdových tarifů v zemědělství o 4,8 pct

Zemědělské odbory v kolektivním vyjednávání o nárůstu mzdových tarifů v zemědělství na příští rok předložily návrh na zvýšení o 4,8 procenta. Zároveň požadují zavedení tzv. sickdays, tedy tří dnů propláceného volna pro nemocné. Řekl to předseda zemědělských odborářů Bohumír Dufek. Oba požadavky však v rámci jednání již odmítly Zemědělský svaz ČR i Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP).

"Přál bych si, aby vyjednávání skončila do konce letošního roku. Čekám, že budou jako každý rok velmi složitá," uvedl Dufek. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy je však požadavek odborů na růst neakceptovatelný. "Nedokážu si představit, jak při poklesu tržeb v rostlinné výrobě, propadu u vepřového a mléka, zemědělským zaměstnavatelům řeknu, že musí zvýšit o 4,8 procenta," sdělil. Podle něj je reálné zvýšení tarifů o 1,5 až 1,8 procenta. Požadavek na sickdays odmítá úplně.

"Nechceme, aby se to moc měnilo, maximálně v řádu několika procent," řekl k nárůstu tarifů tajemník ČMSZP Jan Novopacký. Dufek podporuje nárůst tarifů i argumentem, že v příštím roce by mohli zaměstnavatelé čerpat vratku na spotřební daň z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu.

Zatím není ani jisté, zda se bude podepisovat smlouva s každým ze svazů zvlášť, či bude jedna hromadná kolektivní smlouva. V zemědělství včetně rybářství a lesnictví loni podle Zprávy o stavu zemědělství vzrostly v průměru platy o 1,3 procenta na 21 478 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down