24.01.2002 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborníci dnes v Brně hodnotili mladá vína

Největší tuzemskou přehlídku mladých vín z loňské sklizně dnes v Brně zhodnotilo 55 odborníků z celé České republiky. Pátého ročníku soutěže Vinum Juvenale 2001 se zúčastnilo 58 vystavovatelů z Moravy a Slovenska, kteří zaslali 308 vzorků. Výsledky budou známy na galavečeru 7. února, řekl to pořadatel soutěže Miroslav Karbula.

Vinaři obeslali podle něj všechny odrůdy podle vinařského zákona. Nejvíce, 29 vzorků, bylo odrůdy Sauvignon, dále se letos objevily "módní" Chardonnay a Cabernet Sauvignon. Třetina vzorků byla v kategorii červených vín. Zajímavostí byl jeden vzorek nedávno schválené odrůdy Merlot. Principem výstav mladých vín je možnost ocenění výrobku, který může vinař dále sledovat v jeho kvalitativním vývoji, uvedl Karbula. Vinařský odborník Eduard Postbiegl označil loňská vína vesměs za dobrá, ale některá si budou muset na trhu své místo hledat. "Ročník 2000 byl zřejmě lepší, ale vinaři jsou nyní na takové technologické úrovni, že případné problémy dokáží vyřešit," doplnil. Předsedou degustační komise byl také letos ústřední ředitel České zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Loni se akce zúčastnilo 320 vzorků, v roce 2000 pak 166 vzorků. Vítězem se loni stal Ryzlink vlašský bobulový výběr ze ZD Sedlec. Oceněná vína bude moci veřejnost ochutnat v pátek 8. února v brněnském Letohrádku Mitrovských.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down