Odborníci z Mendelovy univerzity vysázeli na Sokotře 1500 kadidlovníků

Tým odborníků z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně zvýšil na jemenském ostrově Sokotra o 7,5 procenta populaci unikátních kadidlovníků, jejichž počet v posledních deseti letech výrazně klesá a hrozí jim vyhynutí. Objevili i deset nových kříženců. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Vědci ve spolupráci s místními komunitami vypěstovali 1500 sazenic chráněných proti okusování koz. Zatím zmapovali 13 000 stromů z celkového počtu 20 000 kadidlovníků na ostrově, uvedl Petr Maděra z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Stromy slouží pro výrobu kadidel, ale i pro vůně a slouží i v lidové medicíně.
Ostrov Sokotra patří Jemenské republice. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Podle Pospíchalové skoro každý druh stromu na Sokotře neroste nikde jinde na světě. Vědci spolupracují na ochraně sazenic kadidlovníků s komunitami, které je pěstují i v domácích zahradách. "Podporují tak obnovu dřevin, které stárnou a hrozilo by jim vyhynutí kvůli narůstajícímu pastevectví, vlivu škodlivého hmyzu a ničivým cyklónům," uvedla Pospíchalová.
Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi. Vědci proto založili šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky tomu mohou rostliny přirozeně zmlazovat. "Tam, kde je nedostatek přirozeného zmlazení, vysazujeme sazenice ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili. Dále jsme podpořili založení padesáti domácích zahrad, kde lidé spolu se zeleninou pěstují i kadidlovníky," uvedl Maděra.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down