Odborový svaz vyhlásil stávkovou pohotovost proti obchodní politice Lesy ČR

Odborový svaz dřevo-lesy-voda ve čtvrtek vyhlásil stávkovou pohotovost kvůli nové obchodní politice státního podniku Lesy ČR. Zaměstnavatelé tvrdí, že je ohroženo asi tři tisíce míst v lesích a dva tisíce míst ve dřevozpracujícím průmyslu, řekl předseda svazu Rudolf Kyncl. Lesy ČR nepociťují vinu za to, že by způsobily nestabilitu u podnikatelů a nejistotu ohledně pracovních míst.

Firmám se nelíbí to, že Lesy ČR zahájily první výběrová řízení na dodávky prácí v polovině prosince. Podle mluvčího LČR Lubomíra Šálka se ale výběrová řízení zahajují až na konci roku proto, že změnit systém nebyl jednoduchý krok. Vyžadovalo to podle něj tvrdá vyjednávání. Podnik začal od středy s výběrovými řízeními na práce na 12 procentech výměry lesů, které spravuje. S tendry hodlá pokračovat v příštím roce tak, aby od roku 2006 plně fungovaly nové obchodní vztahy na jejich základě.
Na 12 procentech území, kde firmám letos končí smlouva, mohou podle Šálka půl roku dál pokračovat, než budou známy výsledky tendrů. Vítězům se práce prodlužuje na dalších pět let. Na 88 procentech ploch spravovaných LČR zatím dál trvají dosavadní kontrakty. I na příštího půl roku přechodného období jsou ale podmínky často nepřijatelné a podnik o nich v podstatě odmítá jednat, uvedl prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Josef Horák. Firmy by prý měly platit za dřevo až o 200 korun za metr krychlový více, ale platby například za odvedené pěstební činnosti by jim měly klesnout o pět až deset procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *