06.02.2003 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbory jednají o zvýšení mezd

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy uzavřel s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů vyšší kolektivní smlouvu zaručující zaměstnancům růst základních mezd v průměru o šest procent. Uvedl to předseda svazu Bohumír Dufek.

Odboráři se však zatím marně snaží podepsat vyšší kolektivní smlouvu se Zemědělským svazem ČR, proto chtějí smlouvu uzavřenou se zemědělskými podnikateli nechat rozšířit podle zákona i na Zemědělský svaz. Dufek řekl, že podle odhadů svazu činila loni základní mzda v zemědělství asi 8500 až 9200 korun měsíčně. Průměrná celková mzda v odvětví se pak pohybovala kolem 11 300 korun měsíčně včetně manažerských platů. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský zdůvodnil odmítnutí nárůstu mezd o šest procent nedostatkem finančních zdrojů v zemědělství a řekl, že svaz navrhoval zvýšení mezd o tři až 3,5 procenta.
Vyšší kolektivní smlouvy se Zemědělským svazem a Českomoravským svazem podnikatelů v zemědělství pokrývají podle Dufka asi 70 procent ze 120 tisíc zaměstnanců v odvětví. Z údajů publikovaných MZe vyplývá, že průměrná měsíční mzda v zemědělství od roku 1992 trvale zaostává za průměrem národního hospodářství, přičemž rozdíl se každoročně prohlubuje. V roce 2001 například pracovník v tomto odvětví pobíral v průměru 11 148 korun měsíčně, zatímco průměr celého hospodářství byl 14 642 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down