07.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbory jsou pro rovnost

Česká vláda před časem přiznala, že se jí nepodaří vyjednat s EU pro české zemědělce stejné podmínky, jaké mají jejich evropští kolegové. Rovnoprávný vstup nových kandidátských zemí do unie však nedávno nečekaně podpořila Evropská odborová federace EFFAT, která sdružuje odborové svazy zemědělců, potravinářů a pracovníků v cestovním ruchu.

Ve svém oficiálním stanovisku k návrhu Evropské komise v oblasti Společné zemědělské politiky (SZP) vůči kandidátským zemím, který má náš týdeník k dispozici, EFFAT odmítá převést na nové vstupující země pouze 25 % přímých plateb a „požaduje úplný převod finančních prostředků v rámci SZP od roku vstupu“. Výplata samotných přímých plateb by měla být ihned po vstupu na úrovni 50 % a zbývajících 50 % finančních prostředků by mělo jít na strukturální opatření v agrárním sektoru nových členských zemí. EFFAT také neakceptuje navrhované referenční období pro výpočet produkčních kvót, protože „neodráží dostatečně dnešní realitu v kandidátských zemích, a musí být proto nahrazeno jiným“. Jako základ pro kvóty navrhuje vzít poslední rok před vstupem do unie, případně zvolit statistické průměry množství produkce z pěti posledních let před tímto rokem. Současně EFFAT považuje za nutné zrovnoprávnit přístup kandidátských zemí na trh EU. Proto by měly být rok před vstupem zrušeny všechny stávající překážky v přístupu na tento trh pro agrární produkty.
Formulace zmíněného stanoviska je podle předsedy Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumíra Dufka, který je současně viceprezidentem EFFAT, velkým diplomatickým úspěchem, který by mohl posloužit jako dobrý argument i při vyjednávání na vládní úrovni. „V rámci Evropy, kde jsou silné odbory, jsme pro rovný vstup našeho zemědělství do unie udělali maximum a nevzdali jsme to. Navíc si tyto aktivity hradíme ze svých peněz, na rozdíl od jiných, které na to čerpají prostředky ze státního rozpočtu a výsledky nejsou vidět,“ řekl Dufek, který se netají kritikou posledního dokumentu přijatého vládou jako strategii pro další jednání s EU. „Protože se u nás nic neutají, můžeme si být jisti, že se tento materiál dostane velmi brzy do rukou úředníků v Bruselu. Bude jim tak jasné, že jsme už dopředu vyklidili vyjednávací pozici, kterou jsme silnými vyhlášeními i podporou nevládních organizací měli. Ten dokument není šťastný a podle mého názoru signalizuje, že naše vláda při vyjednávání vymění zemědělství za něco jiného,“ soudí Dufek.
Důvod proč EFFAT přijal zmíněné stanovisko je podle něj zřejmý. Jestliže totiž nebude ve všech zemí unie, tedy i v těch nových, stejná zemědělská politika projeví se to v sociální oblasti. „Když u nás začne padat zemědělství, kvalifikovaní lidé z tohoto odvětí se začnou přesouvat na jejich trh práce, což je pro ně nepřijatelné,“ dodává.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down