11.10.2002 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbory odmítají ústupky

Pokud se vládě nepodaří vyjednat rovnoprávné podmínky pro české zemědělce po vstupu do Evropské unie, přistoupí odboráři k nátlakovým akcím, které mají již dnes připraveny. Řekl to minulý týden předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek.

Tyto akce plánuje svaz na dobu před podpisem dohody v kapitole zemědělství, před jejím projednáváním ve sněmovně a před referendem o vstupu. Jestliže budou podmínky nevýhodné hodlají odboráři aktivně demonstrovat proti vstupu ČR do unie například tím, že zablokují dopravu v Praze. Dufek vyčítá vládě, že při vyjednávání o zemědělství nestanovila meze, které nehodlá překročit, a že není připravena na variantu, kdyby naše země do EU nevstoupí.Odsoudil také nedávno přijatý vládní strategický dokumentem o dalším postupu vyjednávání, který de facto přiznává, že vláda není schopna pro zemědělce rovné podmínky vyjednat.
Podle Dufka není nutné vstupovat do EU za jakýchkoliv podmínek a možná by nebylo na škodu další dva roky počkat. „Jestliže například s Polskem do unie nevstoupíme, mohla by to být i výhoda, protože v takovém případě by náš trh měl být chráněn minimálně stejně, jako je nyní chráněn trh EU,“ dodal s tím, že přesto upřednostňuje rychlý vstup naší země ovšem za rovnoprávných podmínek. Ty odboráři definují tak, že peníze na přímé platby musí unie poskytovat v plné výši od roku vstupu, pro výpočet produkčních kvót musí zvolit spravedlivější referenční období a musí úplně uvolnit vzájemný agroobchod. V petici, kterou odborový svaz spolu s Agrární komorou ČR, Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů adresoval vládě a parlamentu požaduje mimo jiné, aby tyto instituce „nepřipustily ústupky ve vyjednávání v kapitole zemědělství a v souladu s programovým prohlášením vlády zabezpečily rovnoprávné postavení zemědělství ČR v rámci EU“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down