Odbory se dohodly s částí zemědělských podniků na růstu mezd o deset procent

Představitelé Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů podepsali kolektivní smlouvu s Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy. Podle smlouvy by se příští rok měly mzdy zaměstnanců zvýšit v průměru 10,04 procenta. Informovala o tom Asociace svobodných odborů (ASZ). Se Zemědělským svazem ČR budou odboráři jednat teprve tento týden, uvedl mluvčí svazu Vladimír Pícha.

Odbory považují dosažení dohody na průměrném růstu mezd o deset procent za velký úspěch vzhledem k ekonomické situaci v České republice. Kolektivní smlouvu na letošní rok podepsaly oba svazy s odbory společně a dohodly se na růstu minimálních mzdových tarifů v zemědělství v průměru o 4,19 procenta, u nejnižších tarifů se dohodly na růstu mezd o 5,85 procenta. Se Zemědělským svazem mají odboráři jednat ve středu. "Očekáváme, že i tato kolektivní smlouva, po projednání všech navržených bodů smlouvy a dosažení vzájemné shody nad jejím zněním, bude rovněž podepsána," uvedla ASZ. Průměrná mzda v zemědělství byla podle Českého statistického úřadu za první dvě čtvrtletí letošního roku 29 512 Kč, loni činila 29 973 Kč. Průměrná měsíční mzda v ČR stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 Kč hrubého.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down