28.03.2001 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbory se obávají vstupu do EU

Vstup České republiky do Evropské unie podle předsedy Nezávislého odborového svazu potravinářského průmyslu Vladimíra Marka ohrozí řadu výrobců potravin.

Pokud ČR přijme v plné šíři hygienické normy unie, zkrachuje mnoho malých a středních výrobců potravin, kteří splácejí miliónové dluhy z privatizace a nemají prostředky na nové technologie.
Možnými důsledky vstupu zemí střední a východní Evropy do EU se zabývala konference Evropské federace odborových svazů v potravinářství, zemědělství a turistice (EFFAT), která skončila minulý týden v Praze. Jak řekl novinářům viceprezident EFFAT a předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek, její účastníci nejvíce kritizovali požadavek některých zemí unie na zavedení přechodného omezení volného pohybu pracovníků. Podle představitelů odborových svazů může totiž omezení pohybu pracovníků paradoxně poškodit státy EU, protože nové členské země si zachovají nízké mzdy, které lákají investory. Absence jakéhokoli přechodného období by byla pro nové státy nákladnější, ale vedla by k rychlejšímu vyrovnání životní úrovně původních a nových členů, řekl Dufek. "Podle něj by EU měla brzy stanovit termín svého rozšíření. Pokud se rozšíření bude dlouho odkládat, je možné, že se lidé v případném referendu vysloví pro zachování samostatnosti ČR," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down