Odbory zahájily vyjednávání o kolektivní smlouvě

Zemědělské odbory zahájily vyjednávání se Zemědělským svazem České republiky o kolektivní smlouvě vyššího stupně pro příští rok. Největší rozpory jsou zatím v otázce růstu mezd. Zatímco odboráři požadují navýšení tarifů o 3,7 procenta, zaměstnavatelé navrhují 1,5 procenta. Obě strany o tom dnes informovaly ve společném prohlášení.

"Po velice obtížných a vyhrocených jednáních se obě strany dohodly na přerušení jednání a na hledání kompromisních návrhů," uvedli společně předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha a šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Dodali, že se budou snažit dohodnout na podmínkách smlouvy do konce letošního roku, aby mohla začít platit od 1. ledna 2015.
Podle informací z letošního července zaměstnávali členové Zemědělského svazu ČR  zhruba 42 000 lidí v domácím zemědělství, tedy asi 40 procent. Na podmínkách kolektivní smlouvy pro letošní rok se obě strany dohodly po komplikacích až začátkem června. Svaz na mzdové požadavky odborů nechtěl přistoupit. Až téměř v pololetí kývl na růst mzdových tarifů o tři procenta.
Obě strany následně podepsaly rozšíření kolektivní smlouvy na celé odvětví. Její podmínky se díky tomu vztahují na všechny subjekty v zemědělství, lesním a vodním hospodářství kromě těch, na něž se vztahuje v lednu podepsaná smlouva mezi odbory a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Podle Pýchova odhadu kolektivní smlouva platí pro více než tři čtvrtiny ze zhruba 100 000 lidí pracujících v českém zemědělství.
Dlouhodobé snižování zaměstnanosti v zemědělství v loňském roce pokračovalo, proti předchozím rokům však jeho tempo zpomalilo. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 1,8 procenta na 103 500. Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství vzrostla loni o 2,9 procenta na 20 584 Kč, když průměrná mzda v ČR loni činila 25 128 Kč. Nepoměr mezi mzdami v zemědělství a zbytku národního hospodářství tak klesl o 2,2 procentního bodu na 81,9 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down