11.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbyt jablek vázne kvůli velkému samozásobení

Odbyt jablek českých producentů na tuzemském trhu se výrazně zpomalil. Důvodem je především samozásobení lidí z loňské vysoké úrody jablek na zahrádkách. Ovocnáře také trápí nízké výkupní ceny jablek, které meziročně spadly asi o pětinu a pohybují se podle odrůdy od šesti do 13 korun za kilogram. Podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka takové ceny ani nepokrývají náklady pěstitelů.

Zvýšení poptávky nepřinesly ani Vánoce. V prosinci ovocnáři prodali asi 5550 tun jablek, což bylo v porovnání s prosincem roku 2003 o 14 procent méně. Ceny na pultech obchodů se nyní pohybují od deseti do 26 korun za kilogram, tedy o pět až osm procent níže než před rokem. "V různých akcích obchodních řetězců se jablka prodávají i za tři až pět korun za kilo," řekl Ludvík. Dovozy jablek, zejména z Polska, podle něj nepřevyšují objemy z posledních let. K začátku ledna měli ovocnáři ve skladech přes 39 tisíc tun jablek, což bylo meziročně o 17 procent více.
Celý český trh by měl do konce sezony v červnu spotřebovat 60 až 70 tisíc tun jablek. Při nynější zásobě v ČR by tak na dovoz mělo připadnout kolem 25 tisíc tun jablek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down