18.05.2000 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbyt tuzemského cukru nyní narušuje hlavně dovoz tekutých sladidel

Od konce loňského roku prudce narůstají dovozy tekutého cukru do České republiky. Stále se ve velké míře dováží také cukr ke zušlechtění. Pokud se podle tajemníka Českomoravského cukrovarnického spolku Karla Duffka nepodaří tento trend zastavit, může se stát, že cukrovary neprodají cukr vyrobený v rámci letošní kvóty 380 tisíc tun, kterou stanovilo vládní nařízení.

„V případě, že by dosavadní vývoj pokračoval po celý hospodářský rok, neprodalo by se z tuzemské produkce ani 300 tisíc tun,“ obává se Duffek. Na dovoz tekutých sladidel, deklarovaných jako ochucené a aromatizované siroby, se vztahuje velmi nízké clo. Zřejmě jedinou možností, jak jejich příliv na český trh omezit, je podle cukrovarnického spolku mimořádné časově omezené zvýšení cla. Tedy obdobné opatření, k němuž přikročila Česká republika loni v březnu u cukru, kdy na dobu 200 dní zvýšila celní sazbu o 80 procent na 141 procent.
Povolený objem dovozu cukru na čtvrtletí v rámci schválené dovozní kvóty (pro letošní rok 19 800 tun) se podle Duffka zhruba dodržuje. „Přichází však nárazově vždy na začátku čtvrtletí, kdy se doveze celé množství a v několika příštích týdnech pak dramaticky poklesne odběr zboží z tuzemských cukrovarů,“ dodal.
V období od počátku letošního roku do 10. května se do ČR dovezlo celkem 21 322 tun v celkové hodnotě přes 240 milionů korun. Za stejné období loňského roku to bylo 21 665 za zhruba 137 milionů korun. V hodnotovém srovnání to představuje meziroční nárůst o téměř 75 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down