09.10.2000 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbytová družstva podporu nevyužijí

Třicet milionů korun na podporu odbytových družstev pro letošní rok se agrárním lídrům původně zdálo málo. Vyčleněné peníze však odbytové organizace podobně jako loni ani nevyužijí. Zatím bylo potvrzeno vyplacení necelé třetiny prostředků z uvedené sumy.

Druhým rokem stát podporuje vznik a činnost začínajících odbytových organizací výrobců tím, že jim přispívá na úhradu administrativních nákladů. Letos se mohou zájemci ucházet o příspěvek prostřednictvím dotačního titulu 10.A a 10.B. Podle Jiřího Felčárka z tiskového oddělení ministerstva zemědělství se přihlásilo třicet subjektů. Ke 4. říjnu bylo zatím uznáno 22 žádostí v obou titulech. Šest odbytových družstev má potvrzené dvě žádosti, čili uspokojených žadatelů je šestnáct.
"Pět žadatelů bylo neúspěšných. Nevyhověli pravidlům, podle kterých se dotace poskytují. Chyběl jim třeba výpis z obchodního rejstříku nebo doklady o smluvních vztazích mezi odbytovým družstvem a jeho členy," uvedl Felčárek. Doplnil, že ostatní žádosti jsou pozastaveny z podobných důvodů a ministerstvo vyzvalo žadatele s neúplnými doklady k jejich doplnění.
Zatím MZe přiznalo podporu ve výši 9,194 milionu korun. Další „přiklepnutí“ peněz má podle Felčárka následovat v nejbližších dnech. Pokud organizace s pozastavenými žádostmi vyhoví požadavkům pro poskytnutí dotace, může být podle předpokladu ministerstva přiznáno ještě 4,5 milionu korun. Ani úspěšní uchazeči však peníze ještě nedostávají, což tiskové oddělení vysvětluje tím, že dotační titul nebyl uzavřen. Čerpání finančních prostředků z podpůrného programu pro odbytové organizace má tedy stoupající tendenci, oceňuje Felčárek. Připomíná, že loni se na tento účel využilo 5,2 milionu korun.
Zdaleka největší příspěvek má zatím potvrzený Odbytové družstvo producentů ovoce a zeleniny CZ Fruit, které získá téměř 3,8 milionu korun. Více než milion korun, přesně 1,14 milionu, obdrží Obchodní družstvo Třebíč. Táborské družstvo Centrum obchodující s masem dostane 764 tisíc korun. Zhruba půl milionu má potvrzeno zelinářské družstvo ze Znojma ZN Fruit. Dotace půjde také dvěma odbytovým družstvům na Břeclavsku - Jihomoravské zelenině bezmála 346 tisíc korun, Jihofruktu necelých 144 tisíc. Zhruba 422 tisíc korun je příspěvek pro Ekodružstvo Severozápad z Děčínska. Třebíčské družstvo Romney má přiznaných téměř 300 tisíc korun, Odbytové družstvo Jihlava 285 tis., Bio Vysočina z Třebíčska 276 tis., plzeňské družstvo ODOB téměř 250 tis., Hospodářské a odbytové družstvo Podbořany 207 tis., odbytové družstvo Mléko Polná ze Žďárska 153 tis., východočeské dobytkářské družstvo Severovýchod 135 tis., mělnické družstvo Maso-sever sto tisíc, Mlékařské a hospodářské družstvo Opočno necelých 24 tis. korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)