07.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbytové družstvo Mlecoop je proti změně vyhlášky.

Představenstvo odbytového družstva Mlecoop východočeská divize na svém zasedání projednalo navrhované znění vyhlášky o náhradě nákladů spojených s výkonem veterinární prohlídky jatečných zvířat a masa a s vyšetřením a posouzením živočišných produktů. Členové představenstva jednohlasně odmítli nový návrh této vyhlášky, který je pro české producenty poškozující. Agroweb o tom dnes Informoval předseda východočeské divize družstva Mlecoop David Novák.

Zvýšené náklady na tyto veterinární úkony jsou tímto podle Nováka opětovně finančně přenášeny pouze na zemědělské prvovýrobce avšak bez garance zvýšení výkupní ceny, nebo jiné možné kompenzace .
Odůvodnění nezbytnosti navrhované právní úpravy ve smyslu nutnosti srovnání poplatků za tyto úkony s podmínkami v celé EU je podle Nováka zcela falešné a české zemědělce diskriminující. Naše dotační podmínky jsou ve srovnání s členskými státy původní EU výrazně horší. Z toho naprosto jednoznačně vyplývá, že není možné dorovnávat ani tyto nákladové položky vynucované legislativou EU, potažmo českého státu. Argument rozdílu dotačních příjmů považuje družstvo za naprosto zásadní, a proto žádá české vyjednavače, aby obhájili v Bruselu dosavadní znění vyhlášky. „Jsme ochotni tolerovat změnu vyhlášky pouze v okamžiku, kdy budou zcela srovnatelné dotační příjmy českých prvovýrobců s příjmy zemědělců v celé EU,“ uvádí se v prohlášení Mlecoopu.
Další možnost přijetí této změny vyhlášky je za podmínky vzniku dotace českého státu na tyto nákladové položky tak, aby nebyl zvýšenými cenami veterinářů opět postižen chovatel - prvovýrobce. Ten není schopen na trhu potravin ovládaném obchodními řetězci tyto náklady zohlednit v navýšení výkupní ceny svého živočišného produktu.
„Vyzýváme ostatní oslovené profesní organizace, aby se připojili k našim oprávněným připomínkám a rovněž proti vznikající úpravě legislativy protestovali,“ končí prohlášení družstva.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down