12.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odchod Eastern Sugar poškodí tuzemské řepařství a cukrovarnictví

Plánovaný záměr cukrovarnické společnosti Eastern Sugar ukončit v České republice výrobu cukru znamená poškození zájmů tuzemského řepařství a cukrovarnictví. S odchodem skupiny Eastern Sugar, která u nás vlastní cukrovary v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci, by se tuzemská výroba snížila o 102,5 tisíce tun cukru. Na národní cukerní kvótě to představuje podíl 22,5 procenta. Naše země tak ztratí soběstačnost v produkci cukru, sdělila tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Táňa Králová.

Národní kvóta umožňuje České republice vyrábět ročně 454 tisíc tun cukru, přičemž spotřeba představuje 380 tisíc tun. Pro její uspokojení by bylo nutné ročně dovážet 28 tisíc tun cukru, upřesnila dále Králová.
Náměstek ministryně zemědělství Stanislav Kozák považuje krok společnosti Eastern Sugar za podraz na 184 dodavatelů cukrovky. Její chování ilustruje i fakt, že pozvánku ke konzultaci o plánu a harmonogramu restrukturalizace odesílala až v den, kdy se toto jednání konalo. Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond dostaly zprávu o konzultaci až po jejím uskutečnění.
Skupina Eastern Sugar se současně chystá odejít také ze Slovenska, kde její podíl na národní cukerní kvótě představuje 34 procent, a z Maďarska, kde se tak produkce cukru sníží zhruba o sto tisíc tun, což znamená čtvrtinu tamní národní kvóty, uvedla Králová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down