Ode dneška bude více biosložky

Dneškem nabývá účinnosti novela zákona o ochraně ovzduší, která mimo jiné zvyšuje podíly biosložek přimíchávaných do pohonných hmot. U benzinu se jejich podíl zvyšuje z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv.

Podle výkonného ředitele českého Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče změna povede ke zvýšení ceny benzinu a nafty o 13, respektive 18 haléřů.
Přijetí novely přivítali zemědělci. Pěstitelé totiž pro letošní sklizeň již rozšířili o zhruba 70.000 hektarů plochy polí osetých plodinami určenými k zpracování na biopaliva, především řepkou. Podle viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrly by zemědělci v případě, že by novela neprošla, přišli letos jen u řepky zhruba o miliardu korun.
Naopak s argumenty zastánců novely nesouhlasil prezident Václav Klaus, který proto zákon vetoval. Jeho veto poslanci na své poslední předvolební schůzi přehlasovali.
Odpůrci novely mimo jiné tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá a škodí motorům. „Především sám boj s CO2 je sám o sobě krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice,“ tvrdí prezident Klaus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *