17.09.2001 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ode dneška je možné předkládat projekty na SAPARD

Od 17. září mohou zájemci o podporu z programu SAPARD předkládat své projekty na regionální pracoviště vaší agentury. Prozatím, než bude agentura akreditována a SAPARD oficiálně vyhlášen, přijímáte projekty pouze ke konzultacím. Jaký je jejich význam, vysvětluje v rozhovoru Petr Buchal, generální ředitel Agentury SAPARD.

Konzultace jsou jen pomocným aktem, který by měl urychlit administraci žádostí po skutečném vyhlášení programu. Zatím se žádné žádosti nebudou schvalovat. Období, než Evropská komise potvrdí naši národní akreditaci, chceme využít k přípravě, k posouzení přijatelných projektů a také naši úředníci se dostanou do styku s administrativou v živé podobě. Tím pádem by se po oficiálním zahájení programu mohlo přijímací a výběrové řízení zkrátit z plánovaných tří měsíců na jeden. Chceme totiž, aby se investiční akce s podporou SAPARDu mohly zahájit co nejdříve, na jaře příštího roku. Zdůrazňuji ale, že ten, kdo nyní nevyužije konzultací, v žádném případě nepřijde o právo přihlásit svůj projekt po samotném vyhlášení programu. Znovu se budou muset přihlásit i žadatelé, kteří prošli procesem konzultace. Budou mít ale jistou výhodu v tom, že je už nic nepřekvapí.

Máte přehled, díky zprávám z regionů, jaký bude zájem o SAPARD?
Odhadujeme, že v první vlně soustředíme až 360 projektů. Jistě se stane, že někdo od žádosti ustoupí, protože pro něj bude problém zajistit všechny podklady a některé podmínky budou pro něj nepřijatelné. Předpokládám, že až proběhnou další informační kampaně, které máme pro podnikatelskou veřejnost připravené, ozve se řada nových žadatelů, kteří s námi ještě nebyli v kontaktu.

Pro odstartování programu bude rozhodující akreditace Agentury SAPARD Evropskou komisí. Kdy očekávate její udělení?
Reagovali jsme již na některé připomínky první mise Evropské komise, která u nás byla v červenci. Nyní čekáme, až komise uzavře všechny své zjišťovací procesy, při nichž si ověřuje, zda jsme skutečně připraveni. Jsme přesvědčeni, že není důvod, aby naši akreditaci nepotvrdila v letošním roce. Jako první ji v červnu získaly Bulharsko a v červenci Estonsko.

Kdy by mohlo začít vyplácení prvních peněz?
Naším cílem není komplikovat přístup k penězům z EU, ale racionálně a co nejrychleji v programu utratit všechna eura, která k nám připlynou. Počítám, že první výplaty odejdou ve druhé polovině příštího roku, tedy po realizaci těch nejjednodušších projektů, uskutečněných během tří, čtyř měsíců.

Jakých opatření se mohou projekty týkat?
Zatím šesti z celkových devíti, ale o schválení dalších opatření jednáme s EU. Mezi akreditovanými opatřeními jsou investice do zemědělského majetku, zlepšování zpracovávání a marketingu zemědělských produktů a produktů rybolovu, zlepšování struktur pro kontrolu kvality, pro kvalitu potravin a ochranu spotřebitele, obnova a rozvoj vesnic a venkovské infrastruktury, rozvoj a diverzifikace hospodářských činností zajišťujících rozmanitost aktivit a alternativní zdroje příjmů, posledním opatřením je technická pomoc.

Kolik lidí nyní pracuje v Agentuře SAPARD?
Celkem 122, z toho v pražské centrále je 68 zaměstnanců. Na sedmi regionálních pracovištích je 54 lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down