Odhad celosvětové produkce obilí se snížil

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) přehodnotila svůj odhad celosvětové produkce obilí. Mírně ho snížila na 2,238 miliardy tun z předchozích 2,28 miliardy tun. Zdůvodnila to především poklesem produkce pšenice, zvláště v Rusku. Sklizeň má být i přes pokles v historii třetí největší nad pětiletým průměrem. Podle FAO také stoupl index cen potravin v srpnu na nejvyšší hodnotu za dva roky.

O pět procent na 646 milionů tun se má snížit sklizeň pšenice, dřívější odhady uváděly sklizeň 651 milionů tun pšenice. Na poklesu sklizně má vliv podle FAO nižší úroda v Rusku kvůli suchu. Rusko letos sklidí jen asi 42 až 43 milionů tun pšenice, což bude zhruba o třetinu méně než loni. Nižší úrodu v Rusku nevyrovná ani očekávaná vyšší sklizeň v USA a Číně. Navzdory uvedeným výsledkům má být i sklizeň pšenice třetí největší v historii.
Sklizeň ječmene má klesnout o 22 procent na 129 milionů tun, nejníže za třicet let. Způsobí to převážně nižší produkce v zemích bývalého Sovětského svazu a Evropské unie kvůli nepříznivému počasí.
FAO očekává, že rekordně se má letos zvýšit sklizeň kukuřice. K dobrému výsledku pomůže rekordní sklizni v Číně a USA, kde má má úroda činit 845 milionů tun.
Záplavy v Pákistánu přiměly FAO snížit odhad produkce rýže o pět milionů tun na 467 milionů tun.
FAO rovněž uvedla, že její cenový index potravin se v srpnu zvýšil již třetí měsíc za sebou a vystoupal na nejvyšší hodnotu za dva roky. Index, který měří měsíční změny ceny koše potravin složeného z obilovin, olejnin, mléka a mléčných výrobků, masa a cukru, stoupl v průměru na 175,9 bodu, což byla nejvyšší hodnota od září 2008. Ve srovnání s rekordem z června 2008 je však index stále nižší o 38 bodů. K srpnovém růstu nejvíce přispěly vysoké ceny pšenice, cukru a olejnin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *