06.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhad ČSÚ: obilí se letos sklidí o patnáct procent méně než vloni

Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu se letos sklidí 6,476 milionu tun obilí, což ve srovnání s loňskem je méně o 1,171 milionu tun, respektive o 15,3 procent. Průměrný výnos obilovin klesl kvůli extrémním výkyvům letošního počasí. Statistici ho odhadují na 4,27 tuny z hektaru, zatímco loni dosáhl 5,04 tuny. U brambor předpokládají ještě citelnější snížení úrody, a to o více než třetinu na 668 tisíc tun.

Na nižší sklizni se podle ČSÚ podílí pokles osevních ploch, ale i snížení hektarového výnosu o pětinu na 22,25 tuny na hektar. Osevní plocha brambor se snížila téměř o sedmnáct procent.
Pěstování řepky bylo úspěšnější než loni. Hektarový výnos vzroste z loňských 2,88 na letošních 3,02 tuny z hektaru. Celkovou sklizeň této plodiny odhadují statistici na 883 tisíc tun. Sklidit by se jí mělo téměř o patnáct procent víc než loni. Na větší sklizeň má vliv nejen hektarový výnos, ale i větší osevní plocha.
Kukuřice na zrno se letos podle odhadů sklidí 589 tisíc tun, což je proti loňsku o 16,3 procenta méně. U technické cukrovky odhaduje ČSÚ sklizeň na 2,958 milionu tun. To představuje pokles o 15,4 procenta. Očekávaný hektarový výnos 48,52 tuny na hektar je proti loňsku nižší o 4,8 tuny. Sklizeň kukuřice na zeleno a siláž se letos očekává ve výši 6,341 milionu tun. To je proti loňsku o 529 tisíc tun méně.
Zájem pěstitelů o pěstování máku se projevil letos zvýšením osevních ploch téměř o třetinu. Očekávaná sklizeň činí 34 tisíc tun, je však proti loňsku o 1900 tuny nižší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down