Odhady sklizně podle ministra zemědělství vypadají dobře, sklizena je čtvrtina ozimého ječmene

Odhady sklizně vypadají velmi dobře, nedostatek obilovin nehrozí, řekl dnes k prvním údajům o žních ministr zemědělství Marek Výborný při návštěvě zemědělského družstva v Živanicích na Pardubicku. Zemědělci sklidili čtvrtinu úrody ozimého ječmene, výnos je lehce nad průměrem loňského roku. Jde o šest tun ječmene na hektar, uvedl ministr. Žně letos začaly o týden později než loni.

"Podle prvních odhadů by sice sklizeň základních obilovin ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou měla mírně klesnout, ve srovnání s pětiletým průměrem jde ale o standardní dobrý rok,“ doplnil Výborný. Kombajny zatím sklidily obiloviny z více než 31 000 hektarů polí, což představuje asi 2,5 procenta osetých ploch. "Už dnes je možné ujistit veřejnost, že obilí a potravin bude dostatek," řekl ministr. Česká republika ročně vyprodukuje kolem osmi milionů tun obilovin a kukuřice, pět milionů tun spotřebuje, zbytek vyváží. Ve třetích zemích je sucho a problémy s úrodou, tam může být odbytiště, dodal Výborný. Ministr se neobává, že by v obilných skladech nebylo dost místa kvůli zásobám z loňska. Upozorňuje na to opakovaně Zemědělský svaz. Data, která jsou k dispozici, ukazují, že uskladnit novou úrodu problém nebude, uvedl Výborný. "Ve skladech část loňské úrody ještě skutečně je, zemědělci ji tam nechávali cíleně, protože počítali s cenovým vývojem na evropském trhu. Ten v tuto chvíli stagnuje, uvidíme, jak se bude vyvíjet. Bude záležet na dohodě o vývozu ukrajinského obilí. Pamatujme, že část bude určená na vývoz," řekl Výborný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down