06.03.2009 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhalili arašídy s melaminem

Obchodní řetězec Ahold stáhl z českého trhu několik tisíc sáčků obalovaných arašídů s kukuřičnými snacky Orientální mix původem z Číny, ve kterých Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melamin.

"Stanovený limit na melamin byl ve výrobku překročen jen velmi mírně, potravina tedy nepředstavuje akutní zdravotní riziko," sdělila mluvčí SZPI Martina Šmídtová, podle které bylo z trhu staženo celkem 4528 balení arašídů s kukuřičnými snacky. "Řetězec Ahold zodpovědně spolupracuje a začal tato opatření plnit neprodleně, proto by již kontaminovaná šarže neměla být na trhu," dodala. Zákaz prodeje se týká balení arašídů Albert Quality o hmotnosti 225 gramů s datem minimální trvanlivosti do 19. července 2009 a označením šarže 1/9034/8. Mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr dnes ČTK řekl, že lidé mohou tyto arašídy vrátit v místě nákupu a dostanou zpět peníze. "Okamžitě jsme stáhli uvedený výrobek z prodeje. Zároveň úzce spolupracujeme se SZPI a společně s dodavatelem hledáme zdroj kontaminace," prohlásil Kytýr.
SZPI dosud kvůli melaminu provedla přes 3200 kontrol. Zároveň inspekce kontroluje všechny dodávky rizikových potravin z Číny přímo na hranicích při vstupu na evropský trh. "Celkem bylo odebráno přes 40 vzorků potravin. Orientální mix je první úředně odebranou potravinou na území ČR, u které bylo zjištěno překročení povoleného limitu," podotkla Šmídtová. Melamin je dusíkatá sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Na následky pití mléka s melaminem, který na čínský trh dodávalo 22 mlékáren, zemřelo nejméně šest dětí a dalších 294.000 mělo problémy s ledvinami a močovými cestami. Celý skandál způsobil, že v mnoha zemích světa byly staženy čínské mléčné produkty z prodeje. Prohloubila se i nedůvěra k čínskému zboží obecně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down