Odměna za zastřeleného divočáka na Zlínsku vzroste na osm tisíc korun

Kvůli boji s africkým morem prasat se od pátku 19. ledna zvýší odměna za zastřelené dospělé divoké prase, tzv. zástřelné, ve zlínském okrese na 8000 korun. Tato suma se bude vyplácet za kusy nad 50 kilogramů, za menší to budou 4000 korun. Zvýší se i odměna za nalezení uhynulého kusu v celé ČR na 2000 korun, v okrese Zlín pak na 5000 korun. Při včerejších interpelacích ve sněmovně to řekl premiér Andrej Babiš, následně jeho výrok zpřesnilo v tiskové zprávě Ministerstvo zemědělství. Zlínský kraj v pondělí kvůli boji s nákazou navštíví ministr zemědělství Jiří Milek. Do oblasti se od pondělí také vrátí policejní lovci.

Stát se tak snaží snížit populaci divokých prasat a snížit tak riziko rozšíření choroby. "Od 19. ledna bude výše zástřelného výrazně navýšena, a to na 8000 korun za kus. Současně je navýšeno nálezné v celé ČR i v oblastech s rizikem výskytu afrického moru prasat s cílem podpořit provádění aktivního vyhledávání uhynulých divokých prasat, které umožní jejich laboratorní vyšetřování a poskytne nezbytné informace o aktuální nákazové situaci a jejich změnách a trendech," popsal Babiš.

Současně podle ministerstva zůstává v platnosti i kompenzace pro uživatele honiteb za likvidaci prasat v asanačním podniku, a to ve výši 1000 korun za sele, 2000 korun za lončáka a 3200 korun za dospělý kus. V zóně intenzivního lovu dostanou nově lovci za každý kus 2000 korun. Od pátku se také zvedne nálezné za uhynulá prasata. V okrese Zlín půjde o 5000 korun, v zóně intenzivního odlovu 3000 korun a ve zbytku republiky vzroste z dosavadních 1000 korun na 2000 Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down