27.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpad z PET lahví míří za hranice

Dnes platný zákon 125/97 Sb., o odpadech, bude nahrazen dvěma legislativními normami, a to zákonem o odpadech a zákonem o obalech. Návrh nového zákona o odpadech zpracovalo ministerstvo životního prostředí v paragrafovaném znění. V současné době se jím zabývá Legislativní rada vlády. Návrh zákona o obalech je podle ministra Kužvarta zatím ve fázi věcného záměru. Nejznámějšími a v oblasti odpadů nejvíce medializovanými problémy je otázka používaní nevratných PET lahví a obrovská skládka ledniček poblíž Kácova.

Nevratné PET lahve postupně vytlačují vratné skleněné obaly. Plní se jimi skládky, povalují se v přírodě. Kapacita na zpracování tříděných PET lahví je vybudována v Silonu Planá. „Před dvěma až třemi lety byl obrovský problém pro tuzemské podnikatele, kteří třídili odpad, protože jim konkuroval levně dovážený granulát z použitých PET lahví. Teď se situace otočila a PET lahve se naopak začínají od nás vyvážet. Silon Planá je v situaci, kdy nemá čím krmit svoji linku,“ uvedl ministr životního prostředí Miloš Kužvart a dodal: „ Před třemi lety se vyplácelo dovážet tento selektovaný odpad k nám, dnes se zase vyplácí opak.“
Pokud jde o zmíněné obrovské skladiště starých ledniček pod širým nebem, je s ním spojen podle Kužvarta jeden základní problém: „čí vlastně jsou.“ Ministr ujistil, že Česká inspekce životního prostředí provedla podrobné šetření v terénu zmíněného uložiště a zjistila, že ekologická havárie, jakou by mohl být únik olejů do spodních vod, nehrozí. Likvidaci starých ledniček pomáhá podle Kužvarta řešit program Státního fondu životního prostředí a jeho freonový účet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down