Odpadové zákony by mělo ministerstvo přepracovat

Legislativní rada vlády (LRV) doporučila kabinetu, aby návrhy odpadových zákonů vrátil Ministerstvu životního prostředí k dopracování. Stanovisko dnes LRV zveřejnila na webu vlády. O zákonech vládní legislativci jednali od loňského podzimu už čtyřikrát. Jde o zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a také o zákon o odpadech.

K zákonům je dál padesát zásadních rozporů s různými připomínkovými místy a pět právních připomínek, mimo jiné k nedostatečně zpracovaným dopadům zdražení poplatků za odpady pro občany.

Ve čtvrtek projednávala LRV zejména zákon o výrobcích s ukončenou životností a zákon, který mění související zákony. Aby všechny zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, zbývá málo času.

Česká republika podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Oba návrhy zákonů ale z různých důvodů kritizovali odborníci na odpady, dotčené firmy i ekologové.

Zákon o odpadech má podle Ministerstva životního prostředí přinést zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů a vydat se cestou oběhového hospodářství. Zákon navrhuje zvýšit skládkovací poplatek.

Druhý a zcela nový zákon o výrobcích s ukončenou životností má určovat pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, jako elektrických spotřebičů baterií a akumulátorů, pneumatik a vozidel. K návrhu ale měli připomínky například výrobci.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *