Odpadové zákony kritizují ekologové i opozice

Nová odpadová legislativa, kterou včera schválila vláda, může podle kritiků znamenat vyšší náklady pro obce a firmy. Uvedli také, že schválený materiál v rozporu s evropskými předpisy navrhuje pokračovat ve skládkování kompostovatelných odpadů do roku 2030. Připomínky k novým odpadovým zákonům mají podnikatelská sdružení a také ekologové. Opozici vadí například odložení konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Odpadové zákony naopak podporuje Hospodářská komora ČR.

Novou odpadovou legislativu připravovalo Ministerstvo životního prostředí několik let. Platit by měla od počátku roku 2021. Obsahuje čtyři normy, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Současné jsou zastaralé, platí už 18 let. Podle opoziční KDU-ČSL stát s novými odpadovými zákony dostatečně nepodporuje možnosti energetického a materiálového využití odpadu ani recyklaci. Lidovcům vadí také posunutí termínu zákazu skládkování. "Vládní návrh o odpadech je v dnešní době zcela nesmyslný. Žijeme v době, kdy pro nás prakticky nic není odpad," uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové přichází novela zákona pozdě. Za správné ale považuje zavedení recyklační slevy pro obce. "Negativním bodem novely je snaha vlády oddálit termín skládkování, protože tím problém skládkování neřeší, jen odsouvá jeho řešení na později. Skutečné kroky vlády k reálnému ukončení skládkování totiž nevidím," napsala. Pirátský poslanec František Elfmark má obavy, že zákon mohl vzniknout pod lobbistickým tlakem, protože s ním nejsou spokojeni ani zástupci krajů. Podle ekologického sdružení Hnutí Duha jsou přitom v Česku investoři, kteří by se svými technologiemi dokázali zajistit ukončení skládkování milionů tun biologicky rozložitelných odpadů již k roku 2024. Odrazují je ale nevhodné podmínky, tvrdí ekologové. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down