21.06.2012 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy a technika společně

Přes všechny problémy by měl být zabezpečen rozpočet pro letošní rok, zbývá tedy, aby bylo slušné počasí a byla zajištěna i úroda. I když je jasné, že loňský rok byl výjimečný a nebude se opakovat. Uvedl to při zahájení zemědělské výstavy Naše pole, která se konala 21. až 22. června v Nabočanech u Chrudimi, prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Podotkl, že se připravuje převod 2,1 miliardy korun z Pozemkového fondu ČR na posílení rozpočtu ministerstva zemědělství.

Problémy v českém zemědělství jsou a na ministerstvu zemědělství se je snažíme řešit, řekl náměstek ministra Jiří Machek, který zastupoval ministra zemědělství a slavnostně zahájil výstavu Naš pole. Letošního dvanáctého ročníku přehlídky odrůd polních plodin a zemědělské techniky Naše pole se zúčastnilo 69 vystavovatelů. Z toho bylo 28 vystavovatelů z řad majitelů respektive zástupců odrůd a 12 firem zaměřených na ochranu a výživu plodin. Řádově deset až 15 firem předvádělo techniku s navigačním systémem. Založeny byly porosty obilnin, řepky, trav, ozimé vikve, či hořčice sarebské. K vidění byla také řada alternativních plodin jako hrachor setý, pískavice řecké seno, cizrna beraní, světlice barvířská, komonice bílá, lnička setá, katrán habešský, sléz krmný a lesknice kanárská.
Tato akce navázala v roce 2001 na dlouholetou tradici polních dnů v Chrudimi pořádanou firmou Oseva Agri Chrudim. Letos se poprvé konala společná výstava odrůd polních plodin, ochrany a výživy rostlin a výstava zemědělské techniky s navigačním systémem. Podle ředitele společnosti Profi Press, která výstavu organizuje, Martina Sedláčka toto spojení má smysl, protože začínáme pěstovat geneticky modifikované plodiny a specializované odrůdy, které vyžadují přesnou agrotechniku. „Letošní výstava je proti loňsku menší, protože kvůli holomrazům až třetina odrůd vymrzla. Pokud by k tomu nedošlo byla by ve srovnání s minulým ročníkem větší,“ uvedl při zahájení celé akce Martin Sedláček. Spolupořadateli této dvoudenní akce, jejíž součástí byla mimo jiné organizovaná prohlídka odrůd ozimé řepky a předvádění traktorů s GPS navigací, jsou Oseva Agri Chrudim, na jejichž pozemcích se akce konala, a šlechtitelské firmy Selgen, a.s. a Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., farma Kopista, AK Chrudim a Odborné učiliště a Praktická škola Chroustovice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down