23.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ODS i likérky jsou proti zákonu o kolkování lihu

V polovině října má poslanecká sněmovna hlasovat o zamítnutí zákona o kolkování lihu. Zamítnutí navrhl poslanec ODS Josef Bíža. Kolkování podle něj povede nejen ke zdražení, ale nakonec i k rozsáhlé výrobě nezdaněného lihu. Předloha podle ODS zkomplikuje živit především malým likérníkům, kteří provádějí výrobu studeným způsobem. Budou muset lepit kolky ručně, což jim zvýší výrobní náklady na jednu láhev. Bíža je přesvědčen, že tento způsob kontroly kolkování nepřinese do budoucna očekávané ministerstvem financí. Podle návrhu ministerských úředníků má totiž značení lahví s tvrdým alkoholem a dalších spotřebitelských balení lihu pomocí speciálních pásek na jedno použití snížit daňové úniky.

Výrobci a dovozci by měli od příštího roku značit všechny lahve s alkoholem, které prodají v domácích obchodech. Bez kontrolní pásky by se do konce roku 2005 mohly doprodat pouze existující zásoby lihu. Vláda původně zamýšlela, že by zákon začal platit od 1. ledna 2005. Podle dřívějších slov náměstkyně ministra financí Yvony Legierské má povinnost kolkovat lahve s tvrdým alkoholem a další spotřebitelská balení lihu platit až od 1. července příštího roku. Rozhodně ministerstvo financí ale předpokládá, že se po 1. lednu 2006 nebudou moci v ČR prodávat nekolkované lihoviny.
Kontrolní pásky by měly být chráněny proti padělání. Stát počítá s tím, že by tiskl zhruba dvě stě milionů kusů ročně. Jejich cena by se měla pohybovat od 20 do 36 haléřů a platit by je měli výrobci a dovozci. Stát jim na oplátku umožní jednorázově odepsat nové stroje na lepení etiket.
Česká likérka Stock Plzeň považuje zákon za nesmyslný. Zavedení kolků podle ní nepřinese žádný efekt v boji proti černému trhu. Pořízení kvalitních falešných kolků nebude pro nelegální výrobce problémem, tvrdí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down