24.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ODS kritizuje zákon, který stanoví, že daň z nemovitostí neplatí nájemce

ODS kritizuje zákon, podle kterého musejí od letošního roku platit daň z některých zemědělských pozemků vlastníci místo dosavadních nájemců. Vláda prý tímto zákonem vytvořila chaos, který stovkám tisíc lidí přinese administrativní komplikace. Účinnost zákona by se proto podle ODS měla odložit o dva roky, daň by zatím platil nájemce a hledalo by se nové řešení.

Zatímco dosud platil daň z nemovitostí u všech zemědělských podniků nájemce, od letošního roku přechází povinnost asi u čtvrtiny pozemků na vlastníky. Ti musejí platit daně u těch pozemků, které jsou vedené v tzv. digitalizovaném katastru. Ministerstvo financí však o tom neinformovalo a většina nájemců a pronajímatelů půdy o změně neměla ani tušení. Až na základě požadavků resortu zemědělství MF posunulo termín pro přiznání daně z konce ledna na konec dubna. Tento posun je však podle stínového ministra financí ODS Vlastimila Tlustého protizákonný. "Plátcům daně hrozí vymáhání penále ze strany finančních úřadů, pokud zákonný termín nedodrží," řekl.
Ministerstvo financí však tvrdí, že všechny kroky jsou v souladu se zákonem. "O dalším odkladu termínu pro přiznání daně nebo změně zákona neuvažujeme," řekl mluvčí resortu Marek Zeman. Podle ODS je nová podoba zákona skrytě vyvlastňovací a zatěžuje především ty vlastníky, kteří se nemohou domoci svých vlastnických práv nebo jim nájemce neplatí nájem. "Proto mohou být donuceni své pozemky prodat za nevýhodných podmínek," uvedl Tlustý.
Především ty podniky, které hospodaří na velkých výměrách, budou muset složitě třídit pozemky na digitalizované a ty ostatní, tvrdí středočeský hejtman Petr Bendl. Komplikace při výběru daně navíc mohou údajně ohrozit obecní a městské rozpočty, které jsou příjemci vybraných peněz. Podle stínového ministra zemědělství za ODS Jiřího Papeže je sice dlouhodobě správné, aby daň platili vlastníci, současnou podobu zákona však označuje za "paskvil" a "kočkopsa". Kritizuje rovněž šibeniční termín pro zaplacení daně. Ten je prý navíc kratší než doba nutná na vypovězení nájmu, pokud by se s nájemcem například nedohodl. Papež proto navrhuje dvouletý odklad novely, který by měl posloužit k diskusi o systémové změně. Finanční úřady budou podle MF kvůli změně zákona vyzývat poplatníky, kterých se nová úprava daně z nemovitostí týká. Zajistí rovněž, aby všechny obce měly k dispozici seznamy dotčených pozemků. Ústřední finanční a daňové ředitelství také vydá pokyn, podle něhož nebudou penalizováni poplatníci, kteří nepodají daňové přiznání v termínu. Majitelů zemědělské půdy je v tuzemsku zhruba tři až 3,5 milionu, a to převážně fyzických osob. Problém se zřejmě dotkne i převážné většiny velkých zemědělských podniků, které zpravidla hospodaří na pronajaté půdě a změnu musejí řešit s vlastníky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down