Odškodnění bude na podzim

Státní zemědělský intervenční fond vyčíslil celkovou sumu na náhradu škody tuzemských pěstitelů zeleniny, která vznikla v důsledku paniky kolem šíření nebezpečné bakterie E. coli (EHEC), na přibližně 6,5 milionu korun. Zelináři by tuto mimořádnou podporu měli z rozpočtu Evropské unie dostat na podzim. Sdělila to mluvčí Státního zemědělského intervenční fondu (SZIF) Kateřina Böhmová s tím, že žádosti obdržel deset oznámení od sedmi pěstitelů.

Zelinářská unie Čech a Moravy podle svého předsedy Jaroslava Zemana však vyčíslila celkové škody na 64 milionů korun. Odškodnění však dostane jen malá část z nich, protože mohly být nahlášeny pouze škody na salátu a okurkách. Zelináři museli zaorat celkem 36 hektarů salátu a dva hektary okurek. Tyto škody zelinářská unie spočítala na 14 milionů korun. Dalších 50 milionů byly škody, které pěstitelům vznikly, když kvůli nezájmu o zeleninu museli snižovat ceny. Za to ale žádnou náhradu nedostanou. Zeman uvedl, že uvítá podporu na úrovni šesti milionů korun, což by bylo zhruba sto tisíc korun na hektar. „Ani jsme nečekali, že to bude sto procent škod, ale obávali jsme se, aby to nebylo deset procent. Pokud by náhrada činila 50 procent, byli bychom rádi,“ řekl našemu týdeníku.
Böhmová upřesnila, že nejmenší nesklizená plocha salátu byla 0,61 hektaru a tomu odpovídající podpora u žadatele činí 103 983 korun, největší nesklizená plocha této plodiny dosáhla 8,4 hektaru a tomu odpovídající podpora představuje 1 431 898 korun. Okurky měl jeden žadatel, a to bylo na ploše 1,93 hektaru ve skleníku, tomu odpovídá podpora 2 537 236 korun. Stahování provedl jeden žadatel u salátu v množství 60,422 tuny salátu a podpořen by měl být částkou 572 209 korun.
Evropská komise vyčlenila z rozpočtu Evropské unie na kompenzaci pěstitelům zeleniny za ušlé zisky způsobené bakterií E. coli částku 210 miliónů eur, což představuje více než pět miliard korun. V ČR bylo možné si vybrat ze dvou režimů uplatnění odškodnění a to konkrétně buď stahování z trhu již vypěstovaných produktů či nesklízení produktů. Odškodnění Evropská unie slibuje jen u pěti plodin, a to u rajčat, paprik, cuket, okurek a salátu. Termín pro podání žádostí o podporu na SZIF skončil dnem 11. července. SZIF po provedení kontroly na místě a upřesnění výměry plochy vyčíslil celkovou částku mimořádné podpory ve výši 6 375 529 korun. Vyčíslení kompenzace za ČR pošle na Evropskou komisi nejpozději do 18. července. Ta provede celkovou sumarizaci požadavků jednotlivých členských zemí a následně vymezí přesnou částku pro jednotlivé země. V případě, že celková suma za jednotlivé členské země přesáhne původně alokovanou částku pro toto výjimečné kompenzační opatření, dojde k poměrnému krácení finančních prostředků i pro jednotlivé země. Konečný termín pro platbu této mimořádné podpory je stanoven evropským předpisem na 15. října 2011, dodala mluvčí SZIF.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *