30.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odvolací soud se vrátí ke kauze zakázek na opravu hřebčína v Kladrubech

Odvolací soud se dnes bude podruhé zabývat kauzou údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Nepravomocný rozsudek potrestal 17 obžalovaných, a to peněžitými nebo podmíněnými tresty. Podle soudu postupovali jako organizovaná skupina, ale škoda fakticky nevznikla. Proti verdiktu se na místě odvolal státní zástupce, který některým z obžalovaných navrhoval tresty vězení.

Kauza se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun.

Nejpřísnější trest dostal bývalý ředitel stavební firmy Cettus Vladimír Nový. V době zakázek, v roce 2013, byl zástupcem investora a podle obžaloby zmanipuloval výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a technický dozor. Krajský soud mu vyměřil tři roky vězení s podmínkou na pět let a navíc peněžitý trest sto tisíc korun.

V kauze čelí obžalobě 15 lidí a šest firem – Metrostav, Metrostav Infrastructure, Strabag, DOB Construction (dříve Geosan Stavební), Cettus a Chládek a Tintěra. Prvoinstanční soud ale vyloučil k samostatnému projednání jednoho z mužů a tři firmy – Metrostav, Metrostav Infrastructure a Cettus, aby nemusel čekat na rozhodnutí v jiných trestních kauzách, ve kterých figurují. Následně je soud uznal vinnými, upustil ale od potrestání.

Vrchní soud se kauzou zabýval již v únoru 2021. Převážnou část případu vrátil k novému projednání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down