26.06.2008 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OECD vyzývá k dalším reformám

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vyzvala členské státy, aby využily nynějšího období zvýšených cen zemědělských výrobků k dalším reformám zemědělské politiky. Ve studii zveřejněné ve svém pařížském sídle uvedla, že nevyužít této příležitosti by znamenalo prodlužovat život vládních opatření, která způsobují nerovnováhu trhů.

V materiálu věnovaném finanční podpoře zemědělců OECD uvádí, že tato podpora dosáhla loni v členských zemích 187 miliard eur (4,775 bilionu korun). To představovalo 23 procent hrubých příjmů zemědělců. Bylo to o tři procenta méně než v roce 2006, o pět procent méně než v roce 2005 a v procentech vůbec nejméně za posledních 20 let.
Toto poměrné snížení podpor ale vyplynulo spíše ze zvýšení cen základních výrobků na trzích než z žádoucích změn zemědělské politiky a bude možné ho udržet, jen pokud reformy zesílí, uvádí OECD. Dodává ale, že někde se už k velkým reformám přistoupilo, a zmiňuje přitom Evropskou unii jako celek, Japonsko, Švýcarsko a Spojené státy.
Za příčiny nynějších vysokých cen potravin označuje zvýšení poptávky po potravinách ve vynořujících se hospodářských velmocích, zvýšení cen energie při současném snížení nabídky potravin kvůli suchu, spekulace na trzích a politiku podporující využívání zemědělských plodin pro výrobu biopaliv.
Studie neobsahuje samostatné údaje o České republice nebo Slovensku, které jsou zahrnuty v údajích o Evropské unii. Ta loni podpořila zemědělce částkou 98,1 miliardy eur, zatímco předloni to bylo 104 miliard a o rok dřív 105,3 miliardy. Ve Spojených státech to bylo loni 23,9 miliardy, předloni 24,6 miliardy a rok předtím 33 miliard eur. Velmi vysoký částkami podpořily loni své zemědělce také Japonsko (25,7 miliardy eur), Jižní Korea (18,6) a Turecko (9,8 miliardy eur).
Relativně nejvíc se podpora zemědělců podílela na jejich hrubých příjmech ve Švýcarsku, Jižní Koreji, Norsku a na Islandu - v období 2006 až 2007 to bylo zhruba mezi 60 a 66 procenty. Naopak na Novém Zélandu to bylo jen asi jedno procento a v Austrálii kolem pěti procent. V USA dosáhl tento ukazatel zhruba 12 procent.
V poměru k hrubému domácímu produktu věnovaly v letech 2005 až 2007 nejvíc na podporu svých zemědělců Turecko a Jižní Korea - víc než tři procenta jeho hodnoty. V Evropské unii tento ukazatel mírně přesahuje jedno procento, v OECD jako celku je těsně pod ním. Nejnižší je znovu na Novém Zélandu a v Austrálii - kolem 0,3 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down