Ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně mírně ubylo

Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji meziročně mírně klesl. Zatímco v roce 2021 evidovali krajští veterináři 17 případů, loni jich bylo 14. Na Vsetínsku v roce 2022 odhalili 12 ohnisek, další dvě na Zlínsku. Naopak žádné nebylo na Kroměřížsku ani na Uherskohradišťsku, řekl ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. Ještě v roce 2014 bylo v kraji 160 ohnisek.

Z dlouhodobého hlediska je podle ředitele pokles ohnisek v regionu markantní. "Musíme doufat, že do budoucna se mor úplně vymýtí. Ale myslím si, že to je běh na dlouhou trať. Bude to opravdu o tom, jestli včelaři budou zodpovědní a budou případně podezření hlásit. Samozřejmě si dovedu představit, že včelař přijde, zjistí, že klinické příznaky objevil, tak v tichosti provede opatření, včelstvo zruší, zlikviduje. Ale už nemůže předjímat, jestli to mezitím on sám či jeho včely nepřenesly dál, je to především otázka osobní zodpovědnosti," řekl Kamarád.

Opětovnému rozšíření nákazy brání vyšetření včelstev a dodržování opatření, která vstupují v platnost ve chvíli, kdy se onemocnění ve včelstvu objeví. V případě, že se nákaza ve včelstvu skutečně vyskytne, je nezbytné je kompletně zlikvidovat. Nejčastěji v takovém případě chovatelé včelstvo i veškeré související vybavení spálí.

Mor včelího plodu se podle Kamaráda šíří především v chovech, v nichž včelaři zanedbávají prevenci. Za důležité proto považuje, aby důsledně dezinfikovali pomůcky, s nimiž pracují. "Důležitá prevence je také obměna díla. Pokud se neobměňují tmavé plásty, tak to je potenciální riziko, že se tam mor objeví," uvedl Kamarád, který se včelařství také aktivně věnuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down