03.02.2011 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohrožené chovy prasat v unii

Drahá krmiva a pokles cen způsobený obavami z kontaminace dioxiny ohrožují chovy prasat v celé Evropské unii. Na poplach nebijí jen zemědělci, ale také krmiváři. V obtížné situaci by měla pomoci podpora soukromého skladování vepřového masa. Jde však jen o krátkodobé opatření. Sektor je třeba dlouhodobě stabilizovat.

O podpoře soukromého skladování vepřového masa rozhodl komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş s tím, že toto opatření bude zahájeno v nejbližších dnech. Komisař o tom informoval počátkem uplynulého týdne radu ministrů zemědělství členských zemí unie. Jde však jen o krátkodobé opatření a komisař je přesvědčen, že je třeba posoudit perspektivu chovu prasat v unii. Proto chce ustanovit rozšířený poradní výbor, který se poprvé sejde 8. února. Má se zabývat třemi klíčovými problémy:
• návrhem vzájemných fondů a řízením rizika ve společné zemědělské politice, která by měla platit po roce 2013,
• propagací vepřového masa a výrobků z něj v EU,
• možnostmi řízení trhu v době krize v budoucnu.
Vývoj trhu I letos po Vánocích průměrné ceny vepřového masa v unii klesly. Jde o celkem běžný jev, jak konstatuje ve svém materiálu o sektoru prasat z 20. ledna příslušný řídicí výbor. Počátkem letošního ledna byly podle něj průměrné ceny vepřového masa v unii mírně nad pětiletým průměrem (z let 2005 až 2009). Ve srovnání s 52. týdnem poklesla průměrná cena v prvním lednovém týdnu o 2,4 procenta na 137,41 eur za 100 kilogramů. V tomto týdnu se v cenách ještě plně neodrazila dioxinová aféra, která vypukla v Německu a jejíž dozvuky se promítly do cen i v dalších zemích. Nicméně i v prvních dnech ledna se ceny vepřového v Německu propadly více než v průměru unie, a to o 7,2 procenta. Na konci prvního týdne se dioxinové aféry chopila média, takže pokles cen se dále prohloubil. Některá jatka v Německu odmítají brát prasata z dolního Saska, které zajišťuje asi jednu třetinu německé produkce.
Krmiva zdražují Problémy chovatelů zhoršují rostoucí ceny krmiv. Ceny krmných obilovin dosáhly podle prezidenta sdružení Evropští výrobci krmiv (Fefac) Patricka Vanden Avenneho nedávno úrovně z hospodářského roku 2007/2008 a poptávka po obilí celosvětově nadále roste. Vanden Avenne proto požaduje usnadnění dovozu krmných obilovin do unie stejně jako v roce 2007 snížením jejich importních cel na nulu.
Zastřešující organizace zemědělců a jejich družstev COPA/COGECA tvrdí, že sektor prasat je v krizi v posledních třech letech, a to částečně v důsledku rostoucích nákladů na vstupy. V roce 2007 a 2008 postihly výrobce vážné ztráty a mírné zlepšení se projevilo až v roce 2009 a v první části roku 2010. Nebylo však tak velké, aby vyrovnalo předchozí ztráty. Navíc existují na globální úrovni, že se náklady na krmivo v dohledné době nesníží. To je podle COPA/COGECA obzvláště znepokojivé, protože ceny krmiva představují 55 až 65 procent z celkových výrobních nákladů (údaje se v jednotlivých zemích unie liší). Proto také organizace požadovaly otevření podpory domácího skladování vepřového masa. Oznámení komisaře o přijetí tohoto opatření, které má přispět k obnovení rovnováhy na trhu proto přivítal generální tajemník COPA/COGECA Pekka Pesonen. „Ceny vepřového masa v EU jsou v současnosti na historickém minimu jako důsledek hluboké krize, která byla je v sektoru za poslední tři roky,“ konstatoval Pesonen a dodal: „Tržní ceny jsou o deset procent pod úrovněmi z roku 2009 a nestačí k pokrytí nákladů výrobců. To vede ke ztrátám kolem 25 eur na prase. Nejnovější prognózy komise navíc ukazují, že katastrofální situace se v nadcházejících měsících nezlepší.“
Pesonen také souhlasí s tím, že je nutné přezkoumat dlouhodobé vyhlídky chovu prasat v unii a přivítal proto i komisařem avizovaný vznik rozšířeného poradního výboru. Poukázal na to, že chovatelé prasat nemohou v současné době získat žádnou přímou podporu z Bruselu. Přesto však musí přizpůsobovat své chovy stále nákladnějším požadavkům ochrany životního prostředí a welfare zvířat a mají i další povinnosti, které jejich konkurenti ve třetích zemích nemusí plnit. Naopak v některých zemích je možné přidávat do krmiv růstové hormony, což je v unii zakázáno. Tyto okolnosti vážně narušují konkurenceschopnost zemědělců v unii, upozornil Pesonen. Navíc, jak uvedl, se padesát čtyři procent chovatelů prasat v unii specializuje jen na tuto produkci. Jsou tedy na prodeji prasat zcela závislí. Sektor prasat je důležitý i proto, že poskytuje pracovní místa na venkově.
Vývoz a dovoz Produkce vepřového masa v unii by měla být podle očekávání Bruselu i v letošním roce stabilní a v první jeho polovině vzrůst ve srovnání se stejným loňským obdobím o pouhé jedno procento. Ceny prasat v unii jsou podle materiálu z řídicího výboru na světové úrovni. Proto usuzuje, že konkurenceschopnost vepřového z unie na světových trzích je zatím dobrá. „Za těchto okolností se jeví jako vhodné zachování nezměněné úrovně vývozních náhrad v odvětví vepřového masa v současné době,“ konstatuje se ve zmíněném materiálu. Jak dále z něj vyplývá, pokles farmářských cen prasat zatím odpovídá sezónnímu trendu. „V současné době nelze kvantifikovat, do jaké míry bude mít incident s německými dioxiny dopad na celý trh prasat v EU,“ připouští řídicí výbor s tím, že vysoké ceny obilovin budou neustále zvedat náklady chovatelů.
Loni se od ledna do listopadu vyvezlo z unie o 300 tisíc tun vepřového masa více než ve stejném období předchozího roku (tj. o 14 procent více). Ve finančním vyjádření to představovalo nárůst o 461 milionů eur (o 13 procent). Podobně se o 14 procent zvedl i export vedlejších produktů z prasat z unie. Poklesl sice export do Chorvatska (o osm procent) a Angoly (o sedm procent), ale narostl vývoz do Ruska (o osm procent), Hongkongu (o šest procent), Číny (o 21 procent), Japonska (o 18 procent), Jižní Koreje (o čtyři procenta), USA (o čtyři procenta), Pobřeží slonoviny (o 28 procent) a Austrálie (o 13 procent). Naproti tomu ve zmíněném období poklesl celkový import vepřového do unie oproti loňsku o 15 procent, tj. o 40 tisíc tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down