Okurek se na jižní Moravě urodilo dost, i přesto zdražily o tři až pět korun

Okurek se na jižní Moravě letos urodilo stejně jako loni, někde dokonce i více. Za okurky však lidé zaplatí o tři až pět korun za kilogram více než v loňském roce. Mohou za to například vyšší náklady na energie, řekli oslovení pěstitelé. Vyšší náklady na pěstování se podle nich zřejmě projeví i na ceně jiných druhů zeleniny.

Sezona okurek pro pěstitele Jaroslava Kováře z Kupařovic na Brněnsku pomalu končí, úrodu hodnotí jako dobrou. "Bylo pořád teplo, takže se urodilo hodně okurek. Myslím, že jsme jich sklidili více než loni," řekl Kovář. Malé okurky nakladačky prodávali asi pět týdnů a zájem byl velký. Kvůli vyšším nákladům na energie nebo hnojiva však museli okurky zdražit, a to o tři až pět korun na kilogram.

okurky

Ceny okurek

Dražší o tři koruny jsou i okurky, které sklízí ve firmě Zoši Agro v Nových Bránicích na Brněnsku. "Musíme zaplatit zaměstnance, kteří chodí sklízet. Vzrostly nám také náklady na energie či zavlažování, bez kterého bychom nemohli v tomto suchém počasí nic pěstovat,“ řekla za firmu Simona Zoufalá. Sklizeň tam začala asi o týden později, než bývá zvykem. Okurky, které prodávají, třídí podle velikosti. Za kilogram nejmenších okurek lidé zaplatí 60 korun, větší okurky jsou levnější.

Ostatní druhy zeleniny

Vyšší náklady na pěstování se pravděpodobně projeví na ceně i u jiných druhů zeleniny, které na sklizeň teprve čekají. "Letos je to horší s bramborami, protože je sucho. Rané odrůdy brambor jsme zavlažovali. Ty, co sklízíme na uskladnění, však tolik vody neměly, proto jsou menší," řekl Kovář. Dodal, že cena se bude odvíjet od výsledků sklizně brambor na Vysočině. Naopak velmi dobře zatím podle Zoufalé vypadá zelí, které pěstitelé začnou sklízet zhruba za měsíc.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down