09.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olivový olej je nejdražší za 26 let, příčinou je sucho ve Španělsku

Olivový olej se na velkoobchodním trhu nyní prodává za nejvyšší ceny od poloviny 90. let. Na vině jsou hlavně přetrvávající sucha ve Španělsku, které je hlavním producentem. Vysoké ceny se podle analytiků navíc patrně udrží delší dobu. Příčinou jsou podle nich i další faktory, zejména vysoká poptávka a také nedostatek slunečnicového oleje v důsledku války na Ukrajině.

Velkoobchodní cena olivového oleje se v minulých dnech dostala až na 5989,8 dolaru (127.270 Kč) za tunu. Tak vysoko byla naposledy na přelomu let 1996 a 1997, kdy se dostala až nad 6200 dolarů za tunu, ukazují data Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Španělsko má ve výrobě olivového oleje výsadní postavení, na jeho světové produkci se podílí skoro polovinou. Až s velkým odstupem za ním je Itálie, Řecko, Tunisko, Turecko, Maroko a Portugalsko, vyplývá ze statistiky profesní organizace International Olive Council.

"K důvodům, které přispívají k tomu, že cena je blízko rekordu, patří hlavně špatné počasí a velké sucho ve značné části Středomoří, hlavně ale ve Španělsku, které je klíčovým producentem a vývozcem olivového oleje," řekl televizi CNBC analytik Kyle Holland, který má ve společnosti Mintec na starosti kategorii rostlinných olejů.

Právě v důsledku nepříznivého počasí byla sklizeň oliv v sezoně od loňského října do letošního února o 50 procent nižší, než je obvyklé. Tím se snižuje nabídka na globálním trhu a v důsledku toho naopak rostou ceny oliv.

"Mimořádně špatné povětrnostní podmínky způsobily, že produkce olivového oleje ve Španělsku dosáhla přibližně 630 tisíc tun," řekl Holland. "Obvyklá produkce přitom bývá 1,4 až 1,5 milionu tun," dodal. Olivovníky rostou v teplém a suchém podnebí, optimální teplota pro pěstování je od 15 do 26 stupňů Celsia.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down