18.05.2009 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olma sníží základní kapitál

Olomoucká mlékárna Olma sníží svůj základní kapitál z dosavadních 236,2 milionu korun na 2,4 milionu korun. Hodnota dosavadní tisícikorunové akcie Olmy tím klesne na deset korun. Částku odpovídající snížení základního kapitálu druhý nejvýznamnější tuzemský výrobce mléčných výrobků použije na úhradu ztráty z minulých let. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Olmu ovládá od začátku roku skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše.

Olomoucká mlékárna se propadla v uplynulém roce do ztráty 214 milionů. V roce 2007 skončilo její hospodaření čistým ziskem 25,6 milionu korun. "Dramatický hospodářský výsledek byl jednoznačně způsoben špatným odhadem množství nakoupené základní suroviny - čerstvého kravského mléka, který v konečném důsledku vedl k navyšování neprodejných skladových zásob sušeného mléka," uvedla ve výroční zprávě ředitelka a předsedkyně představenstva Olmy Simona Sokolová s tím, že na záporném provozním hospodaření měl významný podíl nepříznivý cenový vývoj na trhu a tvorba opravných položek k zásobám a pohledávkám. Poklesem prodejních cen výrobků a snížením prodejů sušeného mléka byly podle vedení mlékárny ovlivněny také tržby. Olma loni utržila za prodej vlastních výrobků a služeb 4,12 miliardy korun, což je o 452 milionů korun méně než v roce 2007. Olma loni vykoupila od dodavatelů 258,5 milionu litrů mléka, meziročně o zhruba osm procent méně. Z výrobního sortimentu zvedla produkci jogurtů, zakysaných výrobků a smetany. Naopak konzumního a trvanlivého mléka, pudinků či másla a tuků vyrobila meziročně méně.
Snížením základního kapitálu, o kterém rozhodli akcionáři, Olma uhradí téměř celou ztrátu z minulých let, která dosahuje 240,6 milionu korun. Po snížení bude činit 6,7 milionu korun.
Agrofert Holding se dostal do Olmy prostřednictvím společnosti Milkagro, které patří 50,75 procenta akcií mlékárny. Dalších 42,54 procenta akcií vlastní nově dceřiná společnost Milkagra, firma Milkagro majetková. Podíl získala koupí akcií, které původně vlastnila společnost Eligo. Milkagro mělo na akcie Eliga předkupní právo. Agrofert tak vlastní prostřednictvím svých firem více než 93 procent akcií Olmy.
Olma loni zaměstnávala v průměru 571 lidí. Od začátku roku muselo mlékárnu opustit bezmála 40 kmenových zaměstnanců, dalším 40 lidem Olma neprodloužila smlouvu na dobu určitou. Podle vedení společnosti se mlékárna rozloučila s pracovníky z důvodu jejich nadbytečnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down