17.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomoucká agrární komora žádá, aby kvóta Eastern Sugar zůstala v republice

Olomoucká okresní agrární komora nesouhlasí s tím, aby po případném uzavření cukrovarů společnosti Eastern Sugar skončila její kvóta na výrobu cukru mimo Českou republiku. Komora se obrátila na MZe, vedení sněmovny a některé politiky s žádostí, aby prodeji kvóty zabránili. Případný výpadek kvóty by měl negativní dopad na pěstitele cukrové řepy, řekl k tomu ředitel olomoucké AK Miloš Porč.

Ukončením výroby v cukrovarech v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci by se tuzemská výroba snížila o 102.500 tun cukru. Kvótu by společnost odprodala EU za stanovenou kompenzaci. "Pokud se to stane, dojde k propadu domácí produkce cukru o více než pětinu a ČR bude nucena pro zajištění vlastní spotřeby 30.000 až 50.000 tun cukru ročně dovážet," uvedl Porč. Podle dřívějšího vyjádření MZe by pro uspokojení domácí spotřeby bylo nutné ročně dovážet 28.000 tun cukru.
Kvóta Eastern Sugar představuje podle olomoucké AK výměru zhruba 7000 hektarů cukrové řepy, což je přibližně polovina plochy cukrovky celého Olomouckého kraje. "Pro pěstitele řepy by výpadek znamenal velký problém. Dodavatelé společnosti Eastern Sugar by těžko hledali jiné odbytiště. Žádáme proto kompetentní orgány, aby dojednaly to, aby alespoň část kvóty přešla na jiné české cukrovary," řekl Porč.
Cukrovarnická skupina Eastern Sugar zvažuje odchod kvůli omezení výroby cukru v EU. "Domníváme se, že důvodem tohoto kroku je záměrné a cílené omezení výroby cukru a cukrovky v nově přistoupivších zemích a tím posílení této oblasti v EU 15, hledání odbytiště pro cukr vyrobený v západní Evropě zejména ve Francii a Německu a celkově poškození českého zemědělství," podotkl Porč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down