Olomoucký kraj podpoří venkovské prodejny bezmála třemi miliony korun

Bezmála třemi miliony korun podpoří letos olomoucké hejtmanství provoz malých obchodů na venkově, které se dlouhodobě potýkají s konkurencí velkoplošných prodejen ve městech a úbytkem zákazníků. Finanční příspěvek na venkovské prodejny dostane od kraje pět desítek obcí. Sdělil to hejtmanův náměstek Jan Šafařík, podle kterého byl o tyto dotace velký zájem.

"Chceme, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby. Je důležité, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo. Například pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech,“ uvedl Šafařík. Krajské dotace budou směřovat hlavně do malých obcí, kterým pomohou pokrýt výdaje spojené se zachování provozu prodejen.
I díky krajským dotacím se podle Šafaříka podaří udržet dostupnost základních služeb na venkově. "Podstatné je, že jsme dokázali uspokojit všechny žadatele o dotaci. Mezi obce rozdělíme 2,84 milionu korun," podotkl Šafařík.
Malých prodejen s potravinami do 400 metrů čtverečních předloni podle údajů společnosti Nielsen v Česku zaniklo 195. V roce 2019 jich Česku fungovalo téměř 12 000. Nezávislý trh prodejen s potravinami a smíšeným zbožím přišel za předchozí tři roky o více než 1800 malých obchodů.
Podle Asociace českého tradičního obchodu provoz venkovských prodejen podporuje zhruba polovina krajů a mnozí starostové si uvědomují jejich nezbytnost. Důležitost tradičních prodejen se podle asociace projevila také při nouzovém stavu, kdy lidé dávali přednost nákupům v menších obchodech v blízkosti bydliště.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down