Vědci vyvinuli systém s názvem Amulet, který za pomoci umělé inteligence (AI) dokáže efektivně a přesně měřit morfologické a fyziologické vlastnosti rostlin. Díky propojení řady zobrazovacích metod s pokročilými algoritmy strojového učení systém umožňuje předpovědět na základě získaných dat další vývoj a kondici rostlin, což jsou stěžejní informace pro pěstitele i šlechtitele zemědělských plodin. Informovali o tom zástupci Univerzity Palackého (UP). Na vývoji spolupracovali odborníci z jejího ústavu CATRIN s odborníky z VŠB-Technické univerzity Ostrava a výzkumné univerzity v Londýně.
"Ve studii jsme prokázali, že Amulet může výrazně zlepšit proces zpracování dat z fenotypizace, tedy sledování a hodnocení vlastností rostlin v závislosti na prostředí. To je klíčové pro šlechtění rostlin a výzkum v oblasti zemědělství. Tento přístup umožňuje rychlejší a přesnější analýzu rostlinných vlastností, což může přispět k vývoji odolnějších a výnosnějších plodin," uvedla jedna z autorek Nuria De Diegová.
Model Amulet zpracovává obrazy získané pomocí cenově dostupné RGB kamery. Vědci ho natrénovali na více než 30 000 snímcích modelové rostliny huseníčku rolního. Prokázali přitom, že ho lze využít i na zemědělské plodiny, jako je brambora. "Systém zahrnuje detekci rostlin, odhad budoucího vývoje, třídění i analýzu dat. Vylepšuje fenotypizaci tím, že využívá pokročilý model umělé inteligence, který dokáže předvídat vývoj obrazových dat s vysokou přesností. Tato schopnost přináší výhody celé škále uživatelů, od vědců až po zemědělce, například tím, že zkracuje trvání experimentů, umožňuje včasnou detekci stresu rostlin nebo rychlejší rozpoznání nezdravých jedinců," uvedl Jan Zdražil z ústavu Catrin.
Systém se osvědčil i při prognóze nástupu chorob u rostlin ještě předtím, než se projeví první viditelné příznaky - díky tomu bude možné rychleji a citlivěji zasáhnout a efektivněji tak chránit zdraví plodin, doplnila De Diegová. *