Ombudsman kritizoval ministerstvo zemědělství za postoj vůči pronájmu honiteb

Ombudsman Stanislav Křeček dnes vytkl ministerstvu zemědělství, že s ním dost nekomunikovalo o problematice pronájmu honiteb. Na webu vyjádřil ochránce práv zklamání nad přístupem resortu. Na Křečka se obrátil Svaz mysliveckých sdružení v Lesích ČR. Stěžoval si, že tradiční myslivecké spolky čím dál tím hůř konkurují nabídkám jiných zájemců na pronájem honiteb a mohou kvůli tomu zaniknout. Ministerstvo o tom ale prý s Křečkem komunikovalo neurčitě, a není jasné, jak se k věci staví. Svaz mysliveckých sdružení dopoledne chystá před ministerstvem protest.

Předseda svazu ve stížnosti ombudsmanovi doložil korespondenci s ministerstvem a poukazoval na to, že pro myslivecké spolky je stále obtížnější dorovnávat cenové nabídky vzešlé z výběrových řízení. Pokud chce totiž dosavadní nájemce honitby pokračovat v jejím pronájmu, v praxi dorovnává finanční nabídku výherce výběrového řízení. Tradiční myslivecké spolky financované hlavně z členských příspěvků ale tvrdí, že nemohou jiným nabídkám konkurovat. Aktuální pravidla by tak mohla podle stěžovatele vést až k zániku některých sdružení.
Ombudsman chtěl s ministerstvem otevřít diskusi o pronájmu honiteb, které drží právnické osoby hospodařící s majetkem státu. Upozornil, že myslivost je na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
"V budoucnu by se podle mého názoru mohl čím dál více projevovat problém se zachováním mysliveckých spolků na venkově, případně se zapojováním nových členů do těchto spolků. Čím dál více uživatelů honiteb by pak mohlo pocházet z komerční sféry, často se orientující na trofejovou zvěř, což se nejeví jako žádoucí," uvedl ombudsman v závěrečném stanovisku pro ministerstvo zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down